DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Europa czeka na fachowców

Autor:
Źródło:
Data: 2005-06-27


Gorączka poszukiwania pracy za granicą ogarnia coraz to nowe grupy zawodowe. Ofert jest sporo i to dla specjalistów z różnych dziedzin. Nie wystarczy jednak być fachowcem. Trzeba jeszcze dobrze znać angielski, niemiecki albo francuski.

Pedagogów poszukują Niemcy i Szkoci. Wymagania są jednak bardzo wysokie. - W Mannheim jest praca dla nauczycieli nauczania początkowego, którzy znają metody Montessori, Freinet i Jenaplan oraz świetnie opanowali niemiecki - mówi Marcin Lewandowski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi. (...)
W Szkocji poszukiwani są mówiący po angielsku nauczyciele: plastyki, matematyki, geografii, fizyki, chemii, religii, nauk ekonomicznych i socjologii. Za rok pracy w szkole mogą dostać od 19 do 31 tysięcy funtów (czyli od 114 do 190 tys. zł).

Od maja ubiegłego roku do pracy w Anglii wyjechało około 100 tys. Polaków, wśród nich około 200 lekarzy, z Łódzkiego wyjechało 75 dentystów.

W Irlandii, Anglii, Hiszpanii i Francji poszukiwani są stolarze, cieśle i spawacze. W Irlandii zatrudnienie mogą znaleźć także rzeźnicy (od 350 do 450 euro tygodniowo).
Na Zachodzie są też poszukiwani pracownicy do przetwórstwa żywności. W tym roku z województwa łódzkiego wyjechało do pracy w tej branży około 80 osób (mogą liczyć na 5 funtów, czyli ok. 30 zł za godzinę).

(lesz, luk, ka) Dziennik Łódzki


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz