DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wypraski drewna kontra gaz i węgiel

Gigawat Energia - Numer 11/2003

Autor: prof. zw. dr hab. Włodzimierz Kotowski
Źródło: Gigawat Energia - Numer 11/2003
Data: 2003-11-11


STRATEGIA ROZWOJU ENERGETYKI ODNAWIALNEJ" z 2001 roku uwzględnia wprowadzenie na rynek około 10 mln t/rok biomasy w okresie do 2010 roku.

Tyle wynoszą obecnie roczne nadwyżki słomy, a niezagospodarowane odpady drewna z przemysłów: tartacznego, płyt drewnopochodnych, celulozowego, meblarskiego oraz stolarki budowlanej sięgają prawie 7,5 mln m sześc./r. Tę masę niezagospodarowanego drewna trzeba jeszcze powiększyć o zakładane w kraju plantacje wierzby krzewiastej (salix viminalis gigantea), sadząc ją na słabych ziemiach, których uprawa dla potrzeb przemysłu spożywczego bywa trwale nieracjonalną.
W kraju osiąga się na tego typu plantacjach zbiory wierzby krzewiastej w wysokości 40-45 t/ha/rok o zawilgoceniu 50-53% mas. Zbiory – z ekonomicznego punktu widzenia – przeprowadza się w cyklach na ogół jedno- oraz trzyletnich. Podkład korzeniowy zmienia się co 22-25 lat. Dochody z uprawy wierzby krzewiastej są prawie dwukrotnie wyższe od uprawy roślin dla przemysłu spożywczego i wynoszą 1500-1700 zł/ha/rok. Te dane, jak i analizy ekonomiczne z uprawy wierzby krzewiastej w niniejszym studium obejmują doświadczenia dr inż. Jana Wiesława Dubasa z Jeleniej Góry, zebrane w ciągu kilku lat na 45-hektarowej plantacji.

Wypraski drewna (pelety)
W minionym dziesięcioleciu podjęto w USA, Kanadzie i niektórych krajach europejskich (głównie w Szwecji, Niemczech, Austrii, Danii, Finlandii i Rosji) produkcję wyprasek drewna (zwanych z angielskiego „pellets”). W pierwszym okresie ich produkcji stosowano jedynie trociny z rozlicznych tartaków, a obecnie przetwarza się również różnorakie drewno odpadowe oraz rośliny energetyczne, a wśród nich głównie wierzbę krzewiastą.
Produkcja wyprasek z odpadów drzewnych obejmuje ich zmielenie, suszenie do 8-12% mas. wilgoci i ciśnieniowe prasowanie do wałków o średnicy 6-15 mm i długości 40-50 mm. Istnieją różnorakie maszyny do wytwarzania peletów z trocin oraz wiórów ...

Pelety w systemach grzewczych
Mówiąc o ogrzewaniu nawet domowych ciepłowni drewnem, przeciętny ich użytkownik podświadomie widzi siebie w roli dokładającego nieomal bez przerwy mniejsze, czy większe jego kawałki (szczapy) do komory paleniskowej. Tymczasem ciepłownie, małe i duże lub elektrociepłownie, opalane wypraskami drewna są bezobsługowe. Zasobnik ich wyprasek jest bowiem o pojemności aż półtorasezonowego cyklu grzewczego. Najefektywniejsze są zasobniki kuliste, zakopywane w odległości do 20 metrów od komory paleniskowej kotła. Dla domowych ciepłowni można je zakopać w ogródku lub ustawić w sąsiednim pomieszczeniu kotłowni. Wypraski są dowożone autocysternami i pneumatycznie rozładowywane. Zasilanie wypraskami paleniska kotła odbywa się pneumatycznym rurociągiem próżniowym, a przy krótkich odległościach - podajnikiem ślimakowym z automatycznie regulowanymi obrotami.
Dla małych ciepłowni domków jednorodzinnych, pelety można sprowadzać w 15-kilogramowych workach i wsypywać do pojemników pieca z minimalnym zapasem dla 100 godzin grzewczych. Z takiego pojemnika zasila się palenisko podajnikiem ślimakowym, co uwidacznia . Tego typy ciepłownia pod nazwą PMX o mocach grzewczych w trzech wielkościach w granicach 5-25,9 kW, kosztuje wraz z montażem 7500 euro (ENERGIESPAREN; str. 50, 2002r., Biomasse Info-Zentrum, Universität in Stuttgart)...

Fragment artykułu - więcej w Gigawat Energia
czytaj


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz