DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Producenci wierzby i róży będą mogli otrzymać dopłaty do produkcji

PAP

Autor: pb
Źródło: PAP
Data: 2005-06-17


Producenci wierzby i róży bezkolcowej, którzy uprawiają je na cele energetyczne, będą mogli otrzymać dopłaty do produkcji - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa odbyło się pierwsze czytanie projektu, przedłożonego przez grupę posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Projekt został skierowany do drugiego czytania.

Uprawy wierzby i róży wykorzystywanych na cele energetyczne nie mogą być objęte jednolitą płatnością bezpośrednią (która pochodzi ze środków unijnych), natomiast ich uprawa może być wspomagana przez środki krajowe. Wysokość dopłat będzie corocznie w rozporządzeniu określał rząd.

Nowela przewiduje, że płatności z tytułu uprawy roślin energetycznych będą wypłacane do powierzchni upraw, po złożeniu wniosku. Warunkiem przyznania płatności będzie zawarcie umowy wieloletniej pomiędzy producentem a zakładem przetwórczym. Minimalna powierzchnia, na którą przysługują dopłaty, wynosi 1 ha.
Płatności nie będą przysługiwać tym producentom roślin energetycznych, którzy prowadzą ich przetwórstwo we własnym gospodarstwie.
W opinii autorów nowelizacji, powierzchnia upraw energetycznych w 2005 roku wyniesie ok. 1000 ha, a planowane wydatki będą na poziomie ok. 55,5 tys. euro. W przypadku zgłoszenia we wnioskach większej powierzchni, stawka płatności na 1 ha zostanie odpowiednio zredukowana, tak by nie przekroczyć dopuszczalnego pułapu wydatków.

Wnioski o dopłaty producenci roślin energetycznych będą mogli składać od 15 marca do 15 maja, zaś w tym roku od chwili uchwalenia ustawy do 31 sierpnia.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz