DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

FAM TO chce zwiększyć przychody

PAP

Autor: pb
Źródło: PAP
Data: 2005-06-16


FAM-Technika Odlewnicza, producent odlewów z metali lekkich i nieżelaznych, chce rozszerzyć grono odbiorców swoich produktów o firmy z branży motoryzacyjnej i elektrotechnicznej.

Liczy, że pozwoli to firmie istotnie zwiększyć przychody. Do tej pory spółka kierowała ofertę do branży meblarskiej i budowlanej.

"Planujemy wejść w przyszłościowe branże, jak motoryzacja, telekomunikacja, elektrotechnika. Negocjujemy kontrakty z dwoma dużymi koncernami z branży motoryzacyjnej. Jeśli nasze plany się powiodą, jest możliwość skokowego przyrostu przychodów ze sprzedaży" - powiedział na konferencji prasowej Janusz Michalak, wiceprezes spółki.

Michalak powiedział PAP, że jeden z odbiorców, z którymi spółka prowadzi negocjacje, może zapewnić firmie obroty w 2006 r. na poziomie ok. 5 mln euro. FAM-TO miałby mu dostarczać ciśnieniowe odlewy stopu cynku i aluminium.

"Na razie jesteśmy dopuszczeni jako dostawca, nasza oferta będzie testowana od października do grudnia, później uruchomimy dostawy na większą skalę" - powiedział.

Spółka chce rozwijać ofertę również poprzez uruchomienie produkcji odlewu ciśnieniowego aluminium. Zamierza w tym celu dokonać akwizycji bądź też uruchomić linie produkcyjne na terenie swoich zakładów.

Nakłady na ten cel mogłyby wynieść ok. 20 mln zł. Wiceprezes liczy, że produkcja mogłaby zacząć się już w I kwartale przyszłego roku.

Decyzja, czy firma postawi na rozwój organiczny, czy też przejmie inny podmiot, może zapaść w sierpniu lub wrześniu.

FAM-TO zamierza też przejąć producenta klamek drzwiowych. Michalak szacuje, że ta transakcja mogłaby pochłonąć 4-5 mln zł.

Producent odlewów w zeszłym roku 53,4 proc. sprzedaży zrealizował w kraju, a 46,6 proc. za granicą.

"Nasz eksport rośnie, sprzedajemy towary w Europie Zachodniej i Środkowo-Wschodniej. Nie mamy żadnych dominujących rynków, nie jesteśmy uzależnieni od żadnego kierunku w eksporcie" - powiedział Mirosław Kalicki, główny akcjonariusz spółki.

FAM w marcu kupiła 27,71 proc. udziałów w Mostostalu Wrocław za 3 mln zł. Do końca czerwca zwiększy zaangażowanie we wrocławską spółkę do 73,5-75 proc. Od II kwartału będzie konsolidować wyniki firmy w grupie.

Łączna kwota za pakiet 75 proc. akcji Mostostalu Wrocław wynosi 9,38 mln zł, co daje wycenę całej spółki w wysokości poniżej 12,5 mln zł.

Pozostały pakiet (17,7 proc.) jest w rękach Skarbu Państwa. FAM-TO złożył już resortowi ofertę kupna akcji.

Działalność Mostostalu Wrocław SA koncentruje się przede wszystkim na usługach cynkowania ogniowego, stosowanego w konstrukcjach i innych elementach stalowych, oraz projektowaniu, produkcji, montażu i serwisie urządzeń i instalacji chłodniczych.

Przedstawiciele FAM poinformowali, że przejęcie Mostostalu Wrocław pozwoli obniżyć koszty zakupu surowca.

"Dzięki temu staniemy się bardziej znaczącym odbiorcą. Po transakcji nasze zapotrzebowanie na główny surowiec, stop cynku, zwiększy się o 40 proc., co poprawi naszą pozycję negocjacyjną z dostawcami" - powiedział Kalicki.

W 2004 roku Mostostal Wrocław miał 2,5 mln zł zysku netto i 45,2 mln zł przychodów. Przychody FAM wyniosły w zeszłym roku 53,4 mln zł, a zysk netto 2,2 mln zł.

Wiceprezes FAM-TO zapewnia, że w tym roku wyniki spółki powinny być lepsze od ubiegłorocznych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz