DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Eksploatacja zasobów naturalnych w Finlandii

Autor:
Źródło:
Data: 2005-06-17


Kaleva, 14.6.05
Fińska sekcja Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody WWF stwierdza w najnowszym raporcie "The Ecological Footprint", który zostanie opublikowany równocześnie z odbywającym się w dniach 16. - 17.6.05 r. posiedzeniem Rady Europejskiej w Brukseli, że wskaźnik określający stopień wykorzystania zasobów naturalnych jest w Finlandii o 3,7 razy wyższy od średniej światowej.

Dla zaspokojenia potrzeb konsumpcyjnych jednego mieszkańca Finlandii potrzeba ponad 7 hektarów powierzchni, podczas gdy średnia światowa wynosi 2,2 hektara. Na indeks Finlandii wpływa wysokie zużycie krajowych zasobów leśnych i papieru oraz konsumpcja produktów importowanych, jak ropa naftowa i banany.
Wskaźnik dla wszystkich krajów Unii Europejskiej o 2,2 razy przewyższa możliwości odnowy biologicznej jej obszaru i jest głównie spowodowany wysokim zużyciem energii. Do krajów najsilniej obciążających środowisko w UE Fundsz zalicza - oprócz Finlandii - Szwecję, Estonię, Danię, Irlandię i Francję.
WWF domaga się podjęcia kroków prowadzących do redukcji wykorzystania paliw kopalnych i zwrócenia się ku odnawialnym nośnikom energii.
Zdaniem Funduszu Unia Europejska powinna zastosować efektywniejsze mechanizmy sterowania finansowego dla zagwarantowania zrównoważonego rozwoju. W grupie takich mechanizmów WWF wymienia m.in. podatki ekologiczne, uzależnienie przyznawania dotacji finansowych przedsiębiorstwom od podejmowanych przez nie działań na rzecz ochrony środowiska i wprowadzenie systemu certyfikacji mającego wyrównać zachwianą równowagę w środowisku. "Unia Europejska nie będzie wiarygodnym pionierem zrównoważonego rozwoju, jeżeli nasze zachowania nadal przekraczać będą możliwości odnowy biologicznej środowiska naturalnego", stwierdził sekretarz generalny fińskiej sekcji WWF Timo Tanninen.
Termin publikacji raportu nie został wybrany przypadkowo. Na szczycie UE przywódcy państw członkowskich mają przyjąć deklarację określającą kierunki działań na rzecz zapewnienia zrównoważonego rozwoju. Pod wstępem do raportu podpisał się przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz