DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Działalność polskich firm usługowych w Danii

Autor:
Źródło:
Data: 2005-06-15


W dniu 13.06.2005r. dziennik BT opublikował obszerny artykuł Arne Schmidt Mollera pt. "Polski luksus za pół ceny". M. przedstawia doświadczenia T. Bringsvara z polską firmą remontowo-budowlaną Nova Bau, która remontuje jego posiadłość na wyspie Falster. Bringsvar jest bardzo zadowolony z przebiegu współpracy z Polakami oraz z jakości wykonanych przez nich usług.

Podkreśla, iż wynajęcie polskiej firmy pozwoliło mu zaoszczędzić 1,5 mln DKK. Udziela także praktycznych wskazówek Duńczykom chcącym skorzystać z usług firm z EŚW. Autor artykułu opisuje ponadto czynności, jakie należy podjąć w celu zgodnego z duńskim prawem wynajęcia firmy usługowej z nowego państwa członkowskiego UE. Dziennik przytacza także wypowiedź M. Rasmussena z duńskiego związku zawodowego 3F, który wyraża zaniepokojenie napływem do Danii tańszej siły roboczej z EŚW. Jego zdaniem, zjawisko to jest zagrożeniem dla duńskiego dobrobytu. Wyraża on także wątpliwość w to, że działania osób zatrudniających zagranicznych rzemieślników są całkowicie zgodne z duńskim prawem.

W dniach 08. i 09.06.2005r. dziennik Ekstra Bladet opublikował szereg artykułów Kjelda Christiansena i Nielsa Henrika Frimanna nt. działalności polskich firm budowlanych w Danii. Autorzy artykułów podkreślają, że zlecenie usługi remontowej polskim rzemieślnikom jest o wiele tańsze niż zatrudnienie firmy duńskiej, zaś jakością pracy Polacy znacznie przewyższają rzemieślników z Danii. W ciągu ostatnich miesięcy wielu Duńczyków dostrzegło tę różnicę, dlatego polskie firmy usługowe cieszą się w Danii coraz większym powodzeniem. Pomocy w nawiązaniu kontaktu z polskimi usługodawcami udziela Wydział Ekonomiczno-Handlowy Ambasady RP w Kopenhadze. Ekstra Bladet negatywnie ocenia stanowisko duńskich związków zawodowych, które opowiadając się za rozszerzeniem UE, jednocześnie utrudniają dostęp obywateli nowych państw członkowskich do duńskiego rynku pracy. Dziennik pozytywnie odnosi się do komentarzy Duńskiej Rady ds. Konsumentów, która działalność polskich firm usługowych w Danii określa jako szansę na wzmożenie konkurencji na duńskim rynku. W dzień po ukazaniu się pierwszego artykułu w Ekstra Bladet Wydział Ekonomiczno-Handlowy Ambasady RP w Kopenhadze odnotował znaczny wzrost zainteresowania współpracą z polskimi firmami budowlanymi, zarówno ze strony duńskich firm, jak i osób prywatnych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz