DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kotły na biomasę ...

KAPE

Autor:
Źródło: KAPE
Data: 2004-01-01


Kotły na biomasę przeznaczone są do spalania paliw niskokalorycznych, objętościowych i długopłomiennych (drewno odpadowe, gałęzie, torf, brykiety drzewne). Możliwe jest również palenie wiórami, trocinami, suchymi liśćmi. Należy wtedy je częściej dokładać do kotła, ze względu na małą masę włożonego paliwa.

Nowoczesne kotły na pelety wyposażone są w automatyczny podajnik paliwa. Istnieją także kotły posiadające automatyczny zapłon i automatyczne czyszczenie. Popiół jest usuwany mechanicznie (drewno ma niską zawartość popiołu - wystarczy usuwać go tylko kilka razy w roku). Niektórzy producenci oferują kotły najwyższej klasy ze zdalnym systemem monitoringu i kontroli kotłów.

Kotły na paliwa niskokaloryczne mają sporą pojemność wodną, oraz dużą powierzchnię wymiany ciepła. Kocioł jest konstrukcją dwukomorową. Komora pierwsza jest komorą spalania, a komora druga - dopalania i wymiany ciepła. Duża komora spalania daje możliwość palenia z nominalną mocą przez 6-8 godzin. Przy dobrze ocieplonym domu, przy temperaturze powietrza zewnętrznego ok. 0oC, załadunek kotła wystarcza nawet na 12 godzin.

Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów kotłów, zarówno importowanych, jak i rodzimej produkcji

Kotły kompaktowe - Są stosunkowo tanie i proste w użytkowaniu, ze względu na automatyczne czyszczenie i elektryczny zapłon.
Kotły z dolnym podawaniem paliwa - przystosowane do opału suchego o niskiej zawartości popiołu, posiadają podajnik ślimakowy, dzięki któremu paliwo automatycznie wprowadzane jest do komory spalania.
Kotły z podajnikami rusztowymi - nieco droższe, ale przystosowane do drewna opałowego o wysokiej wilgotności i zawartości popiołu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz