DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Rozwój rynku pelletów w Europie

Ekopartner, kwiecień 2005 r.

Autor: J. Oleszkiewicz
Źródło: Ekopartner, kwiecień 2005 r.
Data: 2005-05-10


Rynek pelletów w Europie rozwija się bardzo dynamicznie. Przewiduje się, że na terenie państw UE w ciągu najbliższych trzech lat osiągnie on potencjał łącznie około 5 do 7 mln ton.Ceny pelletów w Europie są bardzo zróżnicowane i wynoszą:

 • w Czechach - 110 euro/t
 • w Finlandii - 140 euro/t
 • w Austrii i Szwajcarii - 170 euro/t
 • we Francji i Włoszech - 180 euro/t
 • w Niemczech i Hiszpanii - 190 euro/t
 • w Danii - 195 euro/t
 • w Szwecji - 210 euro/t

  Największym europejskim producentem pelletów jest Szwecja. W kraju tym w 2004 roku wyprodukowano 800 tys. ton pelletów, a kolejne 400 tys. importowano. Zużycie pelletów w ostatnich dwóch latach wzrosło tam o 30%. Kolejnym dużym producentem jest Dania, z 400 tys. ton pelletów rocznie. Kolejne 400 tys. ton tego paliwa wykorzystywanego w tym kraju pochodzi z importu. Docelowo przewiduje się tam powstanie co najmniej 30 tys. instalacji dla domów jednorodzinnych.

  Nadwyżkę eksportową pelletów posiadają Austria i Niemcy. W pierwszym z wymienionych krajów zużywa się rocznie 180 tys. ton pelletów, a produkuje 280 tys. ton. W Niemczech produkcja sięga 200 tys. ton, a wykorzystanie - 180 tys. ton. Estonia wkroczyła na rynek produkcji pelletów dopiero w 2003 roku. Obecnie 10 producentów wytwarza w tym kraju rocznie 250 tys. ton pelletów, przy czym na rynku krajowym zużywa się zaledwie 1%, reszta przeznaczona jest na eksport. Równolegle ze wzrostem produkcji pelletów, rozwija się rynek wytwórców kotłów na pellety. Oferta rynkowa jest bardzo bogata, a skuteczność spalania osiąga 94%. Najnowszym obserwowanym trendem jest stosowanie układów skojarzonych, wykorzystujących energię słoneczną w połączeniu z kotłami na pellety.


 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz