DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Rośliny energetyczne szansą dla rolnictwa

Autor: red.
Źródło: Agroenergetyka 03/2003
Data: 2003-04-01


Nasi rolnicy, produkujący do tej pory żywność, mają obecnie niepowtarzalną szansę stać się również producentami roślin energetycznych, w energetyce zawodowej wzrasta bowiem znaczenie wykorzystywania biomasy poprzez jej współspalanie z węglem lub miałem.

Fot. Agroenergetyka

Coraz powszechniejsze staje się także wykorzystywanie nowoczesnych kotów do spalania drewna w domkach jednorodzinnych oraz słomy w gospodarstwach rolnych. Tworzy się więc rynek biomasy, będącej przecie odnawialnym i jednym z najtańszych źródeł energii. Dlatego rolnicy, którzy jako pierwsi zainwestuj w upraw roślin energetycznych, być może będą mieli szans zawrze najatrakcyjniejsze kontrakty na dostawy biomasy wykorzystywanej do celów energetycznych.

Według dr. Piotra Gradziuka z Instytutu Nauk Rolniczych w Zamościu, już w perspektywie kilku najbliższych lat podstawowego znaczenia energetycznego nabiorą biopaliwa stałe oparte na roślinach energetycznych, których uprawa obejmie znacznie większą powierzchnię (blisko 2,5 mln ha) ni zasiewów rzepaku na biopaliwa płynne (ok. 0,5 mln ha).

Podobnego zdania jest prof. Piotr Kowalik z Politechniki Gdańskiej. Uważa on, e wypełnienie obowiązku zakupu energii ze źródeł odnawialnych zmusi przedsiębiorstwa energetyczne do zakupu blisko 15 mln ton biomasy już w 2010 r. Skąd wzięła się ta liczba? Rocznie zużywamy ok. 100 mln ton węgla, co odpowiada wartości energetycznej ok. 200 mln ton biomasy - w przybliżeniu jedna tona węgla równa się dwóm tonom biomasy. Zakładając, e dominujące znaczenie na rynku OZE będą miały biopaliwa stałe, to zastąpienie w 2010 r. 7,5 mln ton węgla (7,5% próg przyjęty w „Strategii” jako limit produkcji energii OZE) wymaga zebrania właśnie ok. 15 mln ton biomasy.

Skąd wziąć tak ilość biomasy? Na pewno nie można opiera się wyłącznie na pozyskiwaniu drewna z lasów i drzew rosnących przy drogach, ponieważ ich zapasy szybko się wyczerpią. Dlatego niezbędna stanie się uprawa roślin energetycznych na gruntach rolnych i odłogach. W naszym kraju rolnicy będą mogli przeznaczy na ten cel m.in. wierzbę, topolę, topinambur, różę wielokwiatową i będące jeszcze w trakcie bada trawy wieloletnie, takie jak miskant olbrzymi. Niemal w każdym numerze „Agroenergetyki” prezentujemy możliwości uprawy tych roślin w naszych polskich warunkach. (red.)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz