DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Biomasa z rzepaku paliwem energetycznym

Ekopartner

Autor: Witold Podkówka
Źródło: Ekopartner
Data: 2003-09-24


Prawidłowo przetworzone płody rolne mogą nie tylko zastępować paliwo - powinny także stanowić cenny półprodukt do wytwarzania tzw. "oleochemikalii wysokowartościowych", niezbędnych dla przemysłu włókienniczego, farmaceutycznego, kosmetycznego, chemii gospodarczej i rolniczej, wytwarzania farb i lakierów, smarów i olejów hydraulicznych, przekładniowych i wielu innych produktów niezbędnych dla gospodarki narodowej.

Fot. Ekopartner

W procesie przetwarzania uzyskuje się jednak dodatkowo produkty uboczne, stanowiące wartościową paszę dla zwierząt. W wielu przypadkach produkt uboczny wykorzystywany na cele paszowe stanowi 60-80% masy płodu rolnego przetwarzanego na paliwo płynne. W przetwórstwie nasion rzepaku maksymalnie 40%, natomiast przy soi tylko 20% masy wykorzystywane jest do produkcji bio-Diesla. Pozostałość stanowią produkty, które można przeznaczyć na cele paszowe lub energetyczne. Dlatego dopiero zsumowanie produktów możliwych do uzyskania w procesie przetwarzania rzepaku wskazuje na prawdziwą wartość tej rośliny dla gospodarki krajowej.

Jedną z ciekawszych metod wykorzystania biomasy rzepaku jest model bezodpadowej produkcji energii. Opracowana technologia wykorzystuje energię ze wszystkich operacji jednostkowych, powiązanych w jeden kompleks Agro-Energetyczny, a mianowicie:

 • wykorzystania słomy na cele energetyczne,
 • odolejenia nasion rzepaku metodą tłoczenia,
 • wykorzystania wytłoków na cele energetyczne,
 • wykorzystania oleju rzepakowego do produkcji bio-Diesla,
 • wykorzystania oleju na cele spożywcze,
 • wykorzystania popiołu powstającego po spaleniu biomasy na cele nawozowe.

  Istota metody polega na tym, iż wytworzona biomasa - słoma i wytłoki po wymieszaniu i zbrykietowaniu - są wykorzystywane jako paliwo w Bio-Elektrociepłowni. Końcowymi produktami są tu:

 • energia elektryczna sprzedawana operatorom sieci elektrycznych,
 • energia cieplna wytwarzana na potrzeby własne i na sprzedaż do lokalnych sieci ciepłowniczych,
 • olej rzepakowy na cele spożywcze i energetyczne,
 • popiół przetwarzany na nawóz dla potrzeb rolnictwa.
 •  

  ***

  Nadprodukcja płodów rolnych i dążenie do zwiększenia ich produkcji nie powinny powodować obniżenia ich ceny i stanowić problemu zbytu. Wręcz przeciwnie - należy zmierzać do zwiększania produkcji roślinnej z przeznaczeniem na cele techniczne. Dowodem na to są chociażby możliwości, jakie w tej dziedzinie daje uprawa rzepaku.

   

  fragment artykułu: Cenna roślina - rzepak (kiosk.onet.pl)


   
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz