DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Naprawa uszkodzonych palet - normy i standardy

Nowoczesny Magazyn

Autor: Logma
Źródło: Nowoczesny Magazyn
Data: 2003-01-01


Naprawa uszkodzonych palet nie może odbiegać od norm i standardów wyznaczonych dla palet nowych.

Druga młodość palety
Opinie na temat rynku drewnianych palet wtórnych są mocno zróżnicowane. Jedni wróżą szybki koniec firmom wykonującym tego typu usługi. Inni przepowiadają, że nawet wejście do Unii Europejskiej nie zagrozi przedsiębiorstwom wykonującym regeneracje palet. Jedna rzecz nie ulega wątpliwości - w dobie obecnego kryzysu i szukania oszczędności gdziekolwiek zakup o wiele tańszej palety z odzysku jest rozsądną alternatywą dla każdej firmy.

Początki masowego wykorzystywania palet drewnianych z odzysku można datować na przełom lat 1995-1996. Wtedy to zaczęły powstawać w Polsce pierwsze firmy zajmujące się naprawą uszkodzonych palet, które wcześniej, bez jakichkolwiek rozliczeń, po prostu palono.
Obecnie zajmuje się tym profesjonalnie kilkanaście dużych zakładów. Oprócz tego na rynku funkcjonuje kilkadziesiąt rodzinnych manufaktur, zatrudniających po 2, 3 osoby, jednak jakość świadczonych przez nie usług pozostawia wiele do życzenia. Najprościej rzecz ujmując, naprawa uszkodzonej palety polega na wyjęciu zniszczonego elementu i zamontowaniu identycznego w jego miejsce.
Ważne jest, aby przy tym nie naruszyć pozostałych części konstrukcji. Z reguły wadami są uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez wózek widłowy, jednak zdarzają się także palety złamane na pół pod zbyt dużym ciężarem punktowym. Palety z czasem ulegają również procesowi starzenia, a szybkość tego procesu zależy od warunków składowania oraz od stopnia ich eksploatacji. Takim paletom także przywraca się drugą młodość w zakładach naprawczych.

Do najczęściej spotykanych uszkodzeń zalicza się złamanie desek dolnych lub górnych, brak klocków lub wsporników, ubytki desek i wsporników oraz zbutwienie poszczególnych elementów.
- Generalnie naprawa palet jest pracą ręczną - informuje Piotr Żabiński z firmy Pal-Drew, zajmującej się recyklingiem i naprawą palet drewnianych. - Wykorzystuje się przede wszystkim urządzenia ręczne, takie jak młoty pneumatyczne do wbijania gwoździ, wycinarki oraz podcinarki.

Jest to pracochłonne i kosztowne, jednak naprawiona paleta w niczym nie może odbiegać od tych znajdujących się w normalnym obiegu towarowym. Należy wspomnieć, że oprócz nowych elementów wykorzystuje się także nieuszkodzone części palet, które zostały poddane recyklingowi. Wprawdzie znaczna część prac jest wykonywana przez człowieka, jednak istnieją specjalistyczne maszyny, które pomagają rozciąć zbite elementy.
Jedną z nich jest Stripmaster, który składa się z regulowanego stołu oraz poziomej piły do cięcia metalu. Umieszczona na stole paleta jest dopasowywana wymiarowo do ustawionych standardów, a potem rozcinana po gwoździach na poszczególne elementy przeznaczone na wymianę.
Stripmaster ma możliwość obsługi różnych rozmiarów palet do wielkości 1500 x 2000 mm. Naprawa palety rozpoczyna się od oględzin stopnia uszkodzenia materiału. Następnie trafia ona na stół ze zmechanizowanym sprzętem, gdzie usuwa się gwoździe lub wkręty, a także wadliwy element. Na końcu dopasowuje się właściwą część i zbija całość z wykorzystaniem urządzeń pneumatycznych.

Oprócz uszkodzonych mechanicznie nierzadko do naprawy trafiają palety z uszkodzeniami trwałymi. Z reguły są to palety ze śladami po oleju, farbie, smarach, zabrudzeniach technicznych: np. po cemencie lub wapnie. W przypadku niewielkiej ingerencji w materiał drzewny są one przekwalifikowane np. do transportu materiałów budowlanych. Jednak gdy zabrudzenie jest duże, jedynym wyjściem jest utylizacja palety.

(...)

artykuł pochodzi z Nowoczesnego Magazynu

Naprawa uszkodzonych palet - normy i standardy (Zdjęcia: 3) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz