DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Papier będzie drożał

Rzeczpospolita

Autor: Dow Jones, AFP, t.św.
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2005-06-06


Rząd Finlandii wezwał związki zawodowe i pracodawców z sektora drzewno-papierniczego do zakończenia rozmów i wznowienia produkcji przerwanej strajkiem i lock-outem.

W ocenie analityków strajk, który trzy tygodnie temu wybuchł na tle płacowym i doprowadził do zamknięcia przez właścicieli 45 zakładów przemysłu drzewno-papierniczego, jest na rękę przemysłowcom, bo - jak przyznał Timo Poranen, przewodniczący fińskiego Związku Przemysłu Drzewnego i Papierniczego - "spowoduje wzrost cen papieru". - Redukcja produkcji wpłynie wzrost cen albo ustabilizuje je - uważa Ritva Toivonen z instytutu badawczego Pellervo w Helsinkach. W ocenie innych ekspertów, ceny papieru z powodu ograniczenia podaży mogą wzrosnąć o 2 - 3 proc.

Eksperci spodziewają się, że wyższe ceny zaczną obowiązywać za trzy miesiące. Dostawy papieru rozliczane są bowiem w 90 proc. napodstawie kontraktów terminowych, o terminie dłuższym niż trzy miesiące. Podwyżka nie będzie zbyt wysoka, gdyż 60 proc. mocy produkcyjnych fińskich firm papierniczych zlokalizowane jest za granicą.

Każdy dzień trwającego od trzech tygodni strajku kosztuje branżę 40 mln euro. Branża drzewno-papiernicza ma 8-proc. udział w fińskim PKB i daje blisko 1/3 eksportu. Finlandia dostarcza ok. 15 proc. światowej produkcji papieru. Przerwa w produkcji powoduje spadek przychodów budżetu z podatków (ok. 25 mln euro od początku strajku) i uderza w firmy współpracujące z branżą (10 mln euro tygodniowo).

Rząd Finlandii obawia się, że w wyniku strajku spadnie tempo wzrostu gospodarczego w tym kraju. W 2004 r. PKB zwiększył się o 3,7 proc. (jeden z najlepszych wyników w krajach strefy euro), a według najnowszych prognoz Ministerstwa Finansów, w tym roku tempo wzrostu może spaść poniżej 3 proc.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz