DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Już za rok ma być uchwalony kataster

Autor:
Źródło:
Data: 2005-06-06


Już w 2006 r. uchwalona powinna być ustawa zastępująca jednym podatkiem podatek rolny, leśny, od nieruchomości i od spadków. Podatek będziemy płacić od tzw. wartości transakcyjnej nieruchomości, ustalanej przez urzędy skarbowe

Kilka podatków zastąpionych zostanie jednym podatkiem od nieruchomości, podstawą naliczania którego będzie wartość nieruchomości. Z systemu podatkowego zniknie podatek rolny i leśny.

Nie będzie już ustawy o podatku od spadków i darowizn, a co za tym idzie – podatku od spadków. Natomiast podatek od darowizn znaleźć się ma w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozwiązana ma być również kontrowersyjna kwestia opodatkowania rolników.

Kataster ma cel nie tylko fiskalny, ale również ogólnogospodarczy. I chwała mu za to. Kompleksowo uporządkowana ewidencja nieruchomości, w dodatku zinformatyzowana, z łatwym dostępem, wszystkim nam z pewnością przyniesie wiele korzyści. Jednak jego funkcja fiskalna – opodatkowanie nieruchomości podatkiem od ich wartości, budzi w naszych warunkach wiele emocji. Planując te rozwiązania, trzeba wielkiej rozwagi, żeby nie wylać przysłowiowego „dziecka z kąpielą”. Już dziś wiele budynków straszy swoim wyglądem, odrapanymi, sypiącymi się i zagrażającymi bezpieczeństwu tynkami. Podatek ten ugodzi przecież w przedsiębiorczych i dbających o estetykę swoich nieruchomości. Trzeba zagwarantować takie rozwiązania, żeby wszyscy ci, którzy oszczędzali, żeby kupić lub zbudować dom i dbają o jego wygląd, nie zostali teraz ukarani. Przecież zapłacili oni raz już podatek dochodowy od zarobionych przez siebie pieniędzy. Wydaje się, że na uwagę zasługuje pomysł możliwości odliczenia zapłaconego podatku katastralnego przy rozliczeniu rocznym. Skoro za sprawą tego podatku ma się dokonać swoista rewolucja systemu podatkowego, może jednak nie warto się tak spieszyć z jego wprowadzaniem? Może lepiej byłoby dokładnie przemyśleć proponowane rozwiązania i zarazem ich ewentualne skutki? Na pocieszenie warto dodać, że niektóre ugrupowania, m.in. Platforma Obywatelska, są przeciwne wprowadzeniu podatku katastralnego. Nie wiadomo więc, jakie będą tak naprawdę jego losy.

Wiesława Moczydłowska - GP

więcej - Gazeta Prawna - Podatki: Nr 107 (1472)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz