DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Strzyc, a nie zarzynać

Rzeczpospolita

Autor: Marcin Czekański
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2005-05-23


System sprzedaży drewna w Polsce od lat jest krytykowany przez firmy, które przetwarzają ten surowiec. Od lat jednak Lasy Państwowe - monopolista na tym rynku - opierają się wszelkim naciskom, by ten system zmienić. Leśnicy twierdzą, że ich głównym zadaniem jest ochrona drzew i zwiększanie obszaru lasów. Powinni oni jednak brać pod uwagę, że ponad 90 procent ich przychodów pochodzi ze sprzedaży drewna.

Z Lasami nie ma dyskusji. Narzucają warunki prowadzenia biznesu drzewnego w Polsce, nie biorąc pod uwagę realiów gospodarczych.

Na początku roku np. zwiększyły ceny drewna o kilkanaście do kilkudziesięciu procent - w czasie, gdy kurs euro był bardzo niekorzystny dla firmy tartacznych, papierniczych i meblarskich, które żyją przede wszystkim z eksportu. Lasy nie chcą też podpisywać wieloletnich umów na dostawy drewna, uniemożliwiając właścicielom małych i średnich firm uzyskanie kredytów na modernizację zakładów.

To wszystko pokazuje, jak bardzo potrzebna jest zmiana systemu sprzedaży drewna. Projekt opracowywany w Ministerstwie Gospodarki daje nadzieję na ucywilizowanie warunków tej sprzedaży. Trudno jednak będzie przekonać Lasy, że owce trzeba strzyc, a nie zarzynać.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz