/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Dom Doktora w Zakopanem zostanie odbudowany

PAP

Autor: oprac. red
Źródło: PAP
Data: 2023-11-13


Zabytkowa drewniana willa nazywana Domem Doktora, która spłonęła 31. października zostanie odbudowana.

Dom Doktora w Zakopanem zostanie odbudowanyDom Doktora w Zakopanem zostanie odbudowanyFot. zrzutka.pl

Drewniana willa nazywana "Domem doktora" została wybudowana pod koniec XIX w. w stylu zakopiańskim. Fundatorką willi była Justyna z Krzeptowskich Fedro, która wybudowała ją na miejscu starszego obiektu znanego z planu Zakopanego zamieszczonego w „Almanachu Tatrzańskim” z 1894r. W 1910r. dom kupił lekarz i społecznik Wacław Kraszewski. Obecnie w budynku mieści się galeria sztuki współczesnej prowadzona przez jego wnuczkę. W jednym z pokoi zaaranżowała izbę pamięci doktora Kraszewskiego, którą udostępniła zainteresowanym.

Dzięki środkom zbieranym na zrzutka.pl można było od razu przystąpić do pierwszych prac zabezpieczających budynek. Jak poinformował PAP w przyszłym tygodniu rozpoczną się prace nad ekspertyzą poprzedzającą odbudowę. Ekspertyzę zlecił Narodowy Instytut Dziedzictwa na wniosek Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pomoc w ratowaniu zabytkowego budynku zapowiedziały władze Zakopanego. Na przekazanie dotacji na ten cel zgodę muszą jeszcze wyrazić radni miasta.

Równolegle trwały spotkania i rozmowy instytucji oraz organizacji, które wspierają właścicieli obiektu w jak najszybszym jego zabezpieczeniu i przygotowaniach do remontu. -Przy takim zaangażowaniu w ratowanie willi Dom Doktora, zarówno społeczności lokalnej, jak i anonimowych osób z całego świata, jesteśmy dobrej myśli i mamy nadzieję, że za dwa lata inauguracja Dnia Architektury Drewnianej odbędzie się właśnie w tym miejscu. Samą zrzutkę wsparło już prawie czterysta osób, na miejscu cały czas pojawiają się kolejne osoby do pomocy, dobrych dusz nie brakuje nigdzie. To się musi udać – powiedziała cytowana przez PAP dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Przyczyny pożaru bada policja, pod uwagę brane jest celowe podpalenie. Do podpaleń zabytkowych drewnianych willi w Zakopanem dochodziło już wielokrotnie. W grudniu 2022r. pożar częściowo strawił willę Skaut. Do tej pory nikomu nie udowodniono celowych podpaleń.

Liczba wyświetleń: 541


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA