/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Forte: Wstępne wyniki za pierwszą połowę roku finansowego

Fabryki Mebli Forte

Autor: oprac. red
Źródło: Fabryki Mebli Forte
Data: 2023-10-27


Zarząd Fabryk Mebli Forte poinformował o wstępnych wynikach grupy kapitałowej uzyskanych w pierwszej połowie roku finansowego 2023/2024. Minione dwa kwartały okazały się być jednym z najtrudniejszych okresów Grupy Forte, co pokrywa się z koniunkturą całej branży meblarskiej.

Forte: Wstępne wyniki za pierwszą połowę roku finansowegoForte: Wstępne wyniki za pierwszą połowę roku finansowegoFot. Forte

Według komunikatu na temat wstępnych wyników finansowych Grupy Kapitałowej Fabryk Mebli Forte SA osiągniętych w I półroczu roku obrotowego rozpoczynającego się 1. kwietnia 2023r i kończącego się 31. marca 2024 roku firma osiągnęła przychody na poziomie 476 mln zł (w tym 41 mln zł stanowiła sprzedaż poza Grupę nadwyżek płyty meblowej wyprodukowanej we własnej fabryce płyty, tj. w TANNE Sp. z o .o.). Oznacza to spadek sprzedaży o 18% w stosunku do okresu porównawczego roku poprzedniego, kiedy spółka przychody sięgnęły 584 mln zł (w tym 133 mln zł stanowiła sprzedaż płyty poza Grupę).

Grupa kapitałowa zanotowała stratę skonsolidowanego wyniku EBIT w wysokości 12 mln zł, w stosunku do 21 mln zł zysku w analogicznym okresu 2022 roku (spadek o 157%).
Z kolei skonsolidowanego wyniku EBITDA wyniósł 16 mln zł, w stosunku do 49 mln zł w okresie porównawczym 2022 roku (spadek o 69%).

Jak poinformowano w komunikacie, w wyniku II kwartału roku obrotowego 2023/24 została ujęta jednorazowa strata w wysokości 11 mln zł wynikająca ze spisania w koszty niewykorzystanych mocy produkcyjnych fabryki płyt drewnopochodnych, tj. Tanne Sp. z o.o. za miesiąc lipiec 2023r. W związku z bardzo małym zapotrzebowaniem rynku na płytę meblową, zarząd zdecydował o wydłużeniu okresu przestoju ze zwyczajowych 2 tygodni do pełnych 5 tygodni obejmujących miesiąc lipiec 2023 roku.

Zarząd spółki przekazał, że na koniec września br., wskaźnik zadłużenia finansowego do EBITDA wyniósł 4,1. Grupa jest w trakcie ustalania z bankami dopuszczalnego wskaźnika zadłużenia na następne trzy kwartały, który uwzględniał będzie wpływ obecnej sytuacji rynkowej.

"Pierwsza połowa roku obrotowego 2023-24 okazała się być jednym z najtrudniejszych okresów Grupy Forte, co pokrywa się także z koniunkturą całej branży meblarskiej. Malejąca siła nabywcza konsumentów związana z wysoką inflacją powoduje odkładanie decyzji o zakupach mebli jako artykułów niebędących towarem pierwszej potrzeby. Dodatkowym wyzwaniem są wciąż wysokie ceny surowców oraz energii, jak również obserwowana w ostatnich miesiącach deprecjacja złotego wobec euro i dolara. Wszystkie powyższe czynniki przyczyniły się do pogorszenia sytuacji finansowej Grupy Forte oraz miały wpływ na prezentowane wstępne wyniki finansowe" - wskazuje zarząd spółki

Podane powyżej wyniki finansowe mają charakter szacunkowy i mogą różnić się od danych ostatecznych, które zostaną zaprezentowane w raporcie za II kwartał roku obrotowego 2023/24.

Liczba wyświetleń: 1037


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA