/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
RYNEK DREWNA

GIOŚ: Kontrole interwencyjne obrotu drewnem i jego produktami

Autor: oprac. red
Źródło: GIOŚ
Data: 2023-10-10


Trwają kontrole interwencyjne wybranych podmiotów z branży produktów drewnopochodnych na terenie dwóch województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

GIOŚ: Kontrole interwencyjne obrotu drewnem i jego produktamiGIOŚ: Kontrole interwencyjne obrotu drewnem i jego produktamiFot. GIOŚ

Kontrole na polecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska prowadzone są przez inspektorów Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska w Gdańsku i Olsztynie.

Celem kontroli jest sprawdzenie czy do obrotu na terenie Unii Europejskiej nie są wprowadzane produkty wytworzone z drewna pochodzącego z obszarów objętych sankcjami nałożonymi na Rosję i Białoruś, w związku z agresją na Ukrainę. W kontrolach uczestniczy przedstawiciel GIOŚ oraz członek Rady Naukowej GIOŚ.

Drewno pod kontrolą

Inspekcja Ochrony Środowiska prowadzi kontrole dotyczące obrotu drewnem od 2015 roku, na mocy przepisów wdrażających unijne rozporządzenie EUTR (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 995/2010 z dnia 20. października 2010r. ustanawiające obowiązki podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna).

Zabrania ono wprowadzania do obrotu nielegalnie pozyskanego drewna lub produktów pochodzących z takiego drewna. Wymaga też od unijnych firm, które wprowadzają do obrotu drewno lub produkty z drewna na rynek Unii Europejskiej, postępowania z "należytą starannością", czyli stosowania zestawu procedur i środków zwanych Systemem Zasad Należytej Staranności.

Należy zauważyć, że poza obowiązującymi sankcjami zakazującymi wprowadzania do obrotu określonych towarów z branży drzewnej, istnieją również kraje obarczone znacznym ryzykiem, tj. Brazylia (lasy amazońskie) czy Mjanma. Dla tych krajów przyjęto, że poziom ryzyka nielegalności pozyskania drewna jest bardzo wysoki, co aktualnie w praktyce oznacza brak możliwości wprowadzenia drewna z tych krajów w sposób zgodny z przepisami ww. rozporządzenia unijnego. Inne istotne z pkt widzenia rynku unijnego kraje to Chiny, Kamerun, Malezja, Kongo, Kamerun czy Wybrzeże Kości Słoniowej. Dla ww. krajów opracowane zostały przeglądy, które mają na celu wparcie przy badaniu zgodności z unijnymi przepisami w zakresie obrotu drewnem.

Za wprowadzenie do obrotu na teren UE produktów z nielegalnie pozyskanego drewna grożą kary pieniężne w wysokości do 500 tys. zł

Liczba wyświetleń: 1469


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA