/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CERTYFIKACJA

Komunikat w sprawie certyfikacji gospodarki leśnej w Lasach Państwowych

Lasy Państwowe

Autor: oprac. red
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2023-09-25


25. września br. Lasy Państwowe opublikowały komunikat w sprawie certyfikacji gospodarki leśnej. Z pisma Jana Tabora, zastępcy dyrektora generalnego ds. Gospodarki Leśnej wynika, że obecne władze PGL Lasy państwowe nie widzą możliwości kontynuowania certyfikacji w systemie FSC.

Komunikat w sprawie certyfikacji gospodarki leśnej w Lasach PaństwowychKomunikat w sprawie certyfikacji gospodarki leśnej w Lasach PaństwowychFot. D.Jabłoński

Znak spr.: ZG.0152.15.2023
Warszawa dn. 25.09.2023r.

Komunikat w sprawie certyfikacji gospodarki leśnej w Lasach Państwowych

Lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, które trwale zrównoważoną gospodarkę leśną prowadzi zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28. września 1991r. o lasach (Dz.U. 2023 poz. 1356).

Certyfikacja, jako dobrowolny proces oceny zgodności może być przeprowadzona tylko na warunkach uzgodnionych przez zainteresowane strony umowy certyfikacyjnej. Tylko taka ocena zgodności może mieć miejsce w nieobligatoryjnych systemach certyfikacji.

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oraz jednostki organizacyjne Lasów Państwowych, od lat aktywnie przekazywały do FSC propozycje zapisów do nowego standardu gospodarki leśnej FSC oraz bezskutecznie przedstawiały propozycje zmian kluczowych dla Lasów Państwowych punktów do nowej umowy licencyjnej na program certyfikacji. Dodajmy, że projekt nowej umowy licencyjnej nie był konsultowany z Lasami Państwowym.

Organizacja FSC wielokrotnie deklarowała gotowości do prowadzenia konstruktywnego dialogu, jednakże kolejne projekty standardu gospodarki leśnej i korespondencja dotycząca nowego kształtu umowy, stoją w sprzeczności z tymi deklaracjami. Organizacja FSC nie uwzględniła większości propozycji Lasów Państwowych w zakresie standardu gospodarki leśnej tj. głównego załącznika do umowy licencyjnej. Nie zgodziła się również i dalej się nie zgadza, na zmiany kluczowych zapisów w umowie licencyjnej na program certyfikacji.

Nowy projekt umowy wraz z załącznikami wprowadza dodatkowy element ryzyka prawnego, który w ocenie Lasów Państwowych nie pozwala na pełne zabezpieczenie interesu Skarbu Państwa. Wobec powyższego decyzja Lasów Państwowych o niekontynuowaniu certyfikacji gospodarki leśnej w tym systemie jest podejmowana w oparciu o w pełni uzasadnione prawnie i merytorycznie argumenty.

Należy podkreślić, że przyjęcie reguł dobrowolnej certyfikacji, nie może wykraczać poza ramy ustalonego porządku prawnego funkcjonowania leśnictwa w Polsce.

To nie standardy organizacji certyfikujących, tylko ustawa o lasach zapewnia w Polsce prowadzenie trwale zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej
Jan Tabor

Liczba wyświetleń: 6903


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Rocznica certyfikacji FSC

Oczywiście wspieram tą decyzję. Nie musiała być w żaden sposób uzasadniana.
Nigdy nie uważałem by decyzja o jakiejkolwiek certyfikacji LP slużyła Lasom, Polsce i jej mieszkańcom.
Nie była i nie jest potrzebna.
Wyrządziła dużo szkód materialnych i moralnych. A wspierała Greenpeace i wairactwo ekologistyczne
Dobrze byłoby je policzyć i przedstawić. I wskazać na osoby, które podjęly decyzje i je wspierały.
Ile lat to trwało? Której rocznicy nie będą obchodzić?
Podobnie rzecz ma się z Natura 2000 i wieloma innymi elementami destrukcji gospodarczej i moralnej ( lasy miejskie by wskazać te najświeższe).

Robert Grzeszczyk [11]Odpowiedz na ten komentarz2023-09-26 16:37:01

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA