/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BIOMASA DRZEWNA

KZR INiG: Ocena ryzyka – Poziom A dla biomasy leśnej w Polsce

Autor: oprac. red
Źródło: INiG
Data: 2023-09-19


Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy poinformował o zatwierdzeniu oceny ryzyka dla biomasy leśnej pozyskiwanej w Polsce. Przyjęty dokument jest istotnym wsparciem dla podmiotów uczestniczących w systemie certyfikacji zrównoważonej produkcji biopaliw, paliw z biomasy i biopłynów KZR INiG.

KZR INiG: Ocena ryzyka – Poziom A dla biomasy leśnej w PolsceKZR INiG: Ocena ryzyka – Poziom A dla biomasy leśnej w PolsceFot. D.Jabłoński

Opublikowana analiza ryzyka przedstawia przegląd ram prawnych i wymogów dotyczących kryteriów zrównoważonego rozwoju określonych w dyrektywie 2018/2001 (RED II).

Według zatwierdzonej oceny ryzyka wymagania RED II dla biomasy leśnej pozyskiwanej na terenie Polski zostały spełnione, wobec czego ryzyko niezrównoważonego pozyskania biomasy jest niskie.

System Kryteriów Zrównoważonego Rozwoju INiG, którego właścicielem jest Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy. KZR INiG opiera się o wymagania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego, dotyczącej odnawialnych źródeł energii (2018/2001/EU). Znajduje się na liście uznanych przez Komisje Europejską systemów certyfikacji.

Certyfikacja w tym systemie daje podmiotom gospodarczym działającym w łańcuchu dostaw certyfikowanych paliw możliwość wykazania, że spełniają kryteria zrównoważonego rozwoju (KZR), zgodnie z wymaganiami RED II. Do czasu zatwierdzenia analizy ryzyka dla Polski, przedsiębiorstwa podlegające certyfikacji musiały ja opracowywać osobno dla każdego wdrożenia.

KZR INiG to system certyfikacji obejmujący zbiór wymagań, które muszą zostać spełnione, aby produkcja biopaliw mogła być uznana za zgodną z kryteriami zrównoważonego rozwoju dotyczy m. in. gruntów pod uprawę surowców (biomasa rolnicza i leśna) do produkcji paliw oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) i poprawności prowadzenia bilansu masy.

Przedmiotem certyfikacji jest cały łańcuch produkcji paliw z biomasy od etapu pozyskania surowca do etapu ostatecznego wykorzystania z uwzględnieniem wszystkich powiązań w łańcuchu dostaw.

Ocena ryzyka została zatwierdzona 06.09.2023r. Termin jej ważności upływa 05.09.2028r. Analiza ryzyka została wykonana wg stanu prawnego na 2022 rok i obowiązuje do momentu kluczowych zmian prawnych w zakresie leśnictwa w Unii Europejskiej i w Polsce. Z uwagi na rozwiązania organizacyjno-prawne niniejsza analiza dotyczy głównie biomasy leśnej, która pochodzi z gruntów zarządzanych przez PGL LP.

Treść dokumentu do pobrania >>>

Liczba wyświetleń: 944


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA