/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

RDLP Szczecin rezygnuje z FSC

Lasy Państwowe

Autor: oprac. dja
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2023-08-25


Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie przekazał informację o podjęciu decyzji o niekontynuowaniu certyfikacji gospodarki leśnej w standardzie FSC.

RDLP Szczecin rezygnuje z FSCRDLP Szczecin rezygnuje z FSCFot. D.Jabłoński

Posiadany przez RDLP Szczecin certyfikat FSC wygasa, z dniem 15. kwietnia 2024r. Andrzej Szelążek, dyrektor regionalnej dyrekcji LP w Szczecinie, poinformował nabywców surowca drzewnego, że podjął decyzję o niekontynuowaniu certyfikacji gospodarki leśnej w tym standardzie po tym terminie.

W przesłanym komunikacie, podanie jak we wcześniejszych wystąpieniach przedstawicieli Lasów Państwowych, jako przyczynę rezygnacji wymieniono wyłączenie PGL LP z procesu opracowywania wymagań certyfikacyjnych.

Jak wskazuje dyrektor RDLP w Szczecinie: "wymagania certyfikacyjne są częścią umowy licencyjnej, zawieranej między Lasami Państwowymi a FSC, zatem ich treść jest niezwykle istotna z punktu widzenia posiadacza certyfikatu. Zapisy umowy licencyjnej mogą być w każdej chwili zmienione przez FSC bez jej aneksowania, co w rzeczywistości oznacza, że FSC może dowolnie kształtować własne procedury, a licencjobiorca musi się na to zgodzić. Ocena prawna str. 2 oraz ewentualne roszczenia podlegać mają prawu niemieckiemu, zgodnie z „Zasadami Arbitrażu i Dodatkowymi Zasadami Postępowania Przyspieszonego Niemieckiej Instytucji Arbitrażowej”. Jurysdykcja sądów powszechnych jest umownie wyłączona, co oznacza rozstrzyganie ewentualnych sporów na podstawie prawa niemieckiego, poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że obserwowany kierunek rozwoju wymagań certyfikacyjnych w systemie FSC zmierza do ograniczenia prowadzenia gospodarki leśnej bez szczególnego uzasadnienia, co ostatecznie może znacząco wpłynąć na ilość surowca dostępnego dla odbiorców. Należy zauważyć, że standard FSC nie jest jedynym standardem dotyczącym gospodarki leśnej, a jego stosowanie na tle innych certyfikatów nie jest powszechne w Europie, w tym w Unii Europejskiej."

"Zdając sobie sprawę z pewnego wyzwania, jakim dla Państwa, ale też dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie jest decyzja o niekontynuowaniu certyfikacji gospodarki leśnej w standardzie FSC, zapewniam, że nie wpłynie ona negatywnie na dostępność surowca drzewnego dla Państwa firm." - pisze w komunikacie Andrzej Szelążek.

Liczba wyświetleń: 1305


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Prawda zawsze leży po środku

Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach prawda leży zawsze po środku i póki nie jest się wewnątrz danej struktury, trudno pozyskać twarde dane. Faktem jest, że Bruksela ( generalnie DE) chcą trzymać rękę na naszej gospodarce, bo to dla nich istotne, żebyśmy nie rozwijali się w takim tempie jak w ostatnich latach. Lasy, a co za tym idzie Polski przemysł drzewny przy tak znaczącym PKB to dla nich wrzód, więc swoją polityką ( Fit for 55, LULUCF itp) chcą nas zgnębić i słusznie LP ( politycy Suwerennej Polski) nie godzą się na to. Fakt jest też taki, że nasze lasy wydają miliardy PLN rocznie na prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej i robią to bardzo dobrze i to z PGLLP inne kraje powinny brać wzór. Wydają również miliony jak nie miliardy na wydatki, które szeroko potępiane są zwłaszcza ostatnio- i słusznie. Fakt jest taki, że każdy certyfikat generuje koszty, papierologię, czas itp. i często nic lub niewiele wnosi. Jednak w przypadku firm, którym to odbiorcy dyktują czy/jaki certyfikat oczekują FSC to często być, albo nie być i nie nam dyskutować, czy dany certyfikat(FSC/PEFC) jest słuszny. Jesteśmy dostawcą tarcicy do znanego w całym świecie Szwedzkiego koncernu, dla którego FSC jest kluczowe.

Dawid Jakubowski Biomasa Partner /Polska Izba Gospodarcza Przemy [1]Odpowiedz na ten komentarz2023-09-07 08:26:22

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA