/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
WYDARZENIA

V Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa

Autor: oprac. red
Źródło: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy
Data: 2023-08-24


Od dzisiaj do niedzieli (27.08) w Poznaniu odbywać się będzie V Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa. Wydarzenie jest jednym z największych i najważniejszych spotkań środowiska plecionkarzy i jego sympatyków na świecie.

V Światowy Festiwal Wikliny i PlecionkarstwaV Światowy Festiwal Wikliny i PlecionkarstwaFot. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy

Piąty, jubileuszowy festiwal, odbywa się na terenie Międzynarodych Targów Poznańskich w Poznaniu. Poprzednie edycje miały miejsce w Nowym Tomyślu. do Poznania, miasta Międzynarodowych Targów Poznańskich, stolicy nowoczesnego regionu – Wielkopolski, w której leży też Nowy Tomyśl, gospodarz poprzednich edycji.

Uczestnicy festiwalu pochodzą z blisko 60 państwa wszystkich kontynentów (poza Antarktydą)

KONKURS

W trakcie wydarzenia odbędzie się m.in. VI Międzynarodowy Konkurs Plecionkarski o Grand Prix Festiwalu. 135 uczestników z różnych stron świata zmierzy się podczas dwudniowej rywalizacji o tytuł Grand Prix Festiwalu. Jest to dla plecionkarzy z całego świata okazja nie tylko do poddania swojej pracy ocenie międzynarodowego jury, lecz przede wszystkim poznawania wzorniczych trendów, technik i materiałów plecionkarskich, stosowanych w innych szerokościach geograficznych. Wymiana doświadczeń sprzyja odkrywaniu zupełnie nowych obszarów rzemiosła, znanego ludzkości od kilku tysięcy lat. W ten sposób powstają unikalne dzieła kultury materialnej, które śmiało można nazwać dziedzictwem kulturowym ludzkości. Mimo zmian zachodzących w innych gałęziach gospodarki, w plecionkarstwie niezmiennie liczy się przede wszystkim człowiek, a praca jego rąk jest niezastąpiona.

Konkurs składa się z dwóch części: prac wykonywanych na żywo oraz prac nadesłanych, a uczestnicy przystępują do konkursu indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach.

Prace wykonywane na żywo, międzynarodowe jury podda ocenie w pięciu kategoriach: kosz tradycyjny, galanteria, tradycyjna forma ogrodowa, abstrakcyjna forma dekoracyjna, forma dekoracyjno-użytkowa z „papierowej wikliny”, natomiast prace nadesłane w dwóch kategoriach: forma użytkowa i forma dekoracyjna.

Zwieńczeniem konkursu będzie tradycyjnie wielka gala, podczas której w świetle kamer i błysku fleszy uroczyście ogłoszone zostaną wyniki konkursu i wręczone nagrody. Obecność wielu znamienitych gości, ciekawy przebieg oraz pełna życzliwości atmosfera sprawią, że będzie to zapewne niezapomniane wydarzenie.

Uczestnicy IV edycji festiwaluUczestnicy IV edycji festiwaluFot. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy

WYSTAWY

Zbiór ekspozycji, który obok walorów historycznych i poznawczych, dostarczy inspiracji w zakresie wykorzystania wyrobów plecionkarskich (dekoracyjnych i użytkowych) we wnętrzach mieszkań, domów i w ogrodach – to miejsce, w którym tradycja splata się z nowoczesnością.

W czasie festiwalu, zaprezentowany zostanie zbiór ekspozycji, który obok walorów historycznych i poznawczych, dostarczyć mogą inspiracji w zakresie wykorzystania wyrobów plecionkarskich (dekoracyjnych i użytkowych) we wnętrzach mieszkań, domów i w ogrodach – to miejsce, w którym tradycja splata się z nowoczesnością.

Wystawa plecionkarstwa niemieckiego regionu Lichtenfels i Muzeum Michelau – Bawaria,
Wystawa plecionkarstwa regionu Chimbarongo – Chile,
Wystawa narodowa plecionkarstwa Algierii,
Wystawa Stowarzyszenia Słowackich Koszykarzy, partnerzy: Instytut Dziedzictwa Słowacji, Ministerstwo Kultury Słowacji,
Wystawa plecionkarstwa francuskiego regionu Les Rochers (spółdzielni plecionkarskiej, szkoły i muzeum),
„Wiklina pięknieje” – Centrum Wikliniarstwa Rudnik nad Sanem
„Oblicza plecionkarstwa” – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy w Nowym Tomyślu,
„Nowe pokolenia w plecionkarstwie” – wystawa szkół i ośrodków kształcących plecionkarzy,
„Poznaj wiklinę”, czyli wystawa prac z minionych edycji Festiwalu oraz innych prac – Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu,
„Świat jest różnorodny” – wystawa organizacji wykorzystujących plecionkarstwo w terapii zajęciowej,
„Korgen Lyfter” – wystawa narodowa plecionkarstwa Szwecji,
„Szybować z nadzieją” – Kompozycje przestrzenne Seunguk Lee/Korea Południowa oraz malarstwo Bogusława Doby/Polska,
„Zapleciona Ukraina” – Wystawa narodowa plecionkarstwa Ukrainy,
„Michał Anioł Wikliny” – wystawa twórczości Władysława Wołkowskiego
„Rzeźby i gniazda” – Jan Sajdak.

Festiwalowi towarzyszyć będą także występy artystyczne, taneczne i muzyczne prezentujące tradycje z całego świata. Zaplanowano także liczne warsztaty, w tym otwarte warsztaty plecionkarskie. Specjalne atrakcje przygotowano także dla dzieci.

KIERMASZ

Festiwalu to też niezwykła okazja aby na międzynarodowym targ zakpić unikatowe przedmioty, czy też nawiązać kontaktu z twórcami, rzemieślnikami, artystami i projektantami z całego świata. Choć wydarzenie kręci się wokół plecionkarstwa, spotkacie tutaj również inne stoiska z rękodziełem. Ekologiczne, zaskakująco finezyjne w swojej formie oraz barwie, a przy tym funkcjonalne i praktyczne wyroby, zachwycą każdego. W każdej pracy zaklęta jest szczypta emocji i osobistych przeżyć twórcy, dlatego też każdy przedmiot jest jedyny w swoim rodzaju.

Organizatorem festiwalu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy z Nowego Tomyśla oraz Grupa MTP.

Więcej: https://festiwal-wiklina.pl/

Program wydarzeńProgram wydarzeńFot. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy

Liczba wyświetleń: 839


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA