/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
WYDARZENIA

XI Kongres Przemysłu Drzewnego KOOPDREW 2023 - Szanse i zagrożenia dla sektora leśno-drzewnego w najbliższych latach

PIGPD

Autor: oprac. red
Źródło: PIGPD
Data: 2023-08-22


Kolejna edycja KOOPDREW międzynarodowej konferencji skierowanej do profesjonalistów branży drzewnej z Polski i z zagranicy odbędzie się tradycyjnie w przeddzień targów DREMA w Poznaniu. Tegoroczna tematyka spotkania skupi się na szansach i zagrożeniach dla sektora leśno-drzewnego przewidywanych na najbliższe lata.

XI Kongres Przemysłu Drzewnego KOOPDREW 2023 - Szanse i zagrożenia dla sektora leśno-drzewnego w najbliższych latachXI Kongres Przemysłu Drzewnego KOOPDREW 2023 - Szanse i zagrożenia dla sektora leśno-drzewnego w najbliższych latachFot. PIGPD

Tegoroczny Koopdrew podzielony zostanie na trzy bloki, w ramach których omawiane będą możliwości rozwoju oraz identyfikowane zagrożenia dla branży drzewnej.

Część pierwsza: Przemysł 4.0 szansą dla rozwoju firm drzewnych

W ramach tego bloku przedstawione zostaną prezentacje:

  • Nowoczesne metody sprzedaży drewna oraz metody pomiarowe – case study - Per Hedberg, Virkesborsen, Szwecja
  • Trendy mechanizacji w fińskich firmach drzewnych - Simo-Pekka Kivioja, Kivioja Engineering Oy, Finlandia
  • Efektywna robotyzacja i jej możliwości – Mateusz Amroziński, FANUC

Część druga: Branża leśno-drzewna, perspektywy i prognozy

Blok ten rozpoczęty zostanie prezentacją Krzysztof Mrówczyńskiego z Departament Analiz Makroekonomicznych Bank Pekao SA zatytuowana "Bieżąca sytuacja i perspektywy branży drzewno-meblarskiej w Polsce".

Prezentacja będzie wstępem do panelu dyskusyjnego: "Szanse i zagrożenia dla sektora leśno-drzewnego w najbliższych latach" - podczas którego uczestnicy skoncentrują się na analizie perspektyw oraz wyzwań, jakie obecnie i w nadchodzących latach stoją przed sektorem leśno-drzewnym.

Paneliści podejmą się próby wskazania perspektyw oraz wyzwań, z którymi w najbliższych latach wpłyną na sektor leśno-drzewny. Rozważane będą czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany w trendach konsumenckich, regulacje środowiskowe (szczególnie Unii Europejskiej), innowacje technologiczne oraz globalne wyzwania związane z zrównoważonym zarządzaniem zasobami naturalnymi. Dyskusja będzie miała na celu lepsze zrozumienie perspektyw rozwoju sektora leśno-drzewnego, identyfikację kluczowych czynników wpływających na jego sukces lub niepowodzenie oraz poszukiwanie strategii umożliwiających wykorzystanie korzyści i minimalizację ryzyka w obliczu zmieniającego się otoczenia gospodarczego i ekologicznego. W obecnych realiach gospodarczych i ekologicznych, to zrozumienie perspektyw i wyzwań sektora leśno-drzewnego jest kluczowe dla osiągnięcia trwałego rozwoju i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.

Uczestnicy: Andrzej Kundzewicz, Janusz Dawidziuk,
Moderator Małgorzata Wnorowska

Część trzecia: Polsko – Ukraińskie forum przemysłu drzewnego

Trzeci blok konferencji poświęcony zostanie sytuacji na Ukrainie.Tocząca się w tym kraju tragiczna wojna powoduje wiele strat i problemów dla branży drzewnej. Niewątpliwie jest to wyjątkowo trudny okres, który stanowi wyzwanie zarówno dla ukraińskich jak i międzynarodowych przedsiębiorców działających w tym sektorze. Dla Polski, ukraińskie firmy drzewne odgrywały od dawna znaczącą rolę jako jedni z kluczowych partnerów gospodarczych.

Obecna sytuacja na Ukrainie skutkuje ograniczeniami w produkcji, transporcie i handlu, co wpływa nie tylko na przepływ towarów, ale niesie ze sobą również trudności logistyczne, prawne oraz ekonomiczne. W kontekście tych wyzwań istnieje potrzeba dokładnej analizy wpływu wojny na ukraiński sektor drzewny oraz na partnerów zagranicznych, takich jak Polska.

Monitorowanie bieżącej sytuacji oraz prognozowanie przyszłych scenariuszy dla sektora drzewnego na Ukrainie jest ważne również w kontekście przyszłości branży w Polsce. Działania w tym zakresie obejmują konieczność zrozumienia skutków wojny dla łańcucha dostaw, cen surowców drzewnych, jak i ogólnej kondycji rynku. Bez wątpienia istnieje także potrzeba zidentyfikowania ewentualnych obszarów wsparcia oraz możliwości współpracy, które mogą przyczynić się do stabilizacji i odbudowy ukraińskiego sektora drzewnego po ustaniu konfliktu.

Wszelkie działania podejmowane w tej kwestii powinny być ukierunkowane na ochronę interesów handlowych wszystkich stron, długofalową stabilizację oraz pomoc w przywracaniu normalności w gospodarce ukraińskiej. W międzynarodowym kontekście, zagadnienie to staje się również elementem większego dyskursu dotyczącego pokoju, współpracy i odbudowy w regionie.

Uczestnikami konferencji będą: Ukraińska Giełda Energii – główna platforma sprzedaży drewna okrągłego w Ukrainie; Lasy Państwowe Ukrainy – całkowicie nowa instytucja państwowa, mająca kontrolująca lasy w Ukrainie, przedstawiciele ukraińskich stowarzyszeń przemysłu drzewnego; Jadwiga Emilewicz, Pełnomocnik Rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej; Polska Agencja Inwestycji i Handlu

XI Kongres Przemysłu Drzewnego KOOPDREW 2023 odbędzie się 11.09.2023r. w Poznaniu w Hotelu Andersia

Organizatorzy: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Partnerzy wydarzenia: Bank Pekao S.A., Fanuc Polska, Targi Drema2023
Współpraca przy projekcie: Powermeetings

Koszt uczestnictwa:
• 700,00 zł + VAT/za osobę
• 600,00 zł + VAT/za osobę – opłata dla członków PIGPD

Zgłoszenia uczestników: koopdrew@pigpd.pl

Liczba wyświetleń: 941


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA