/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
EDUKACJA

Zmarł doc. dr hab. Longin Glijer

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2023-08-10


Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 5. sierpnia 2023r., w wieku 93 lat zmarł doc. dr hab. Longin Glijer - Sybirak, wieloletni pracownik Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie.

doc. dr hab. Longin Glijerdoc. dr hab. Longin GlijerFot. Miziołek Michał, Instytut Pileckiego

Longin Glijer urodził się w 1930r. w miejscowości Kowel. Jego ojciec, policjant, po zajęciu Kowla przez Armię Czerwoną w 1939 roku uciekł do rodziny w Góry Świętokrzyskie, tam zaangażował się w konspirację i działał w 27. Dywizji Wołyńskiej AK.

W kwietnia 1940 roku Longin Glijer wraz z matką i braćmi został zesłany do Kazachstanu. Do Polski wrócił w ramach repatriacji w połowie 1946 roku i wraz z rodzicami zamieszkał na Lubelszczyźnie, gdzie ukończył eksternistycznie szkołę podstawową i uczył się w średniej szkole ogólnokształcącej. Uczęszczał też do średniej szkoły muzycznej w Lublinie.

Po maturze przeprowadził się do Warszawy, gdzie kontynuował edukację muzyczną i studiował na Wydziale Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 1962 roku obronił doktorat w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Był cenionym specjalistą w dziedzinie technologii drewna, wykładowcą akademickim, autorem wielu publikacji, wynalazcą. Specjalizował się w technologii suszenia i parowania drewna oraz projektowaniu urządzeń do prowadzenia tych procesów. Był m.in. autorem podręczników dotyczących suszenia drewna.

Longin Glijer był także zawodowym śpiewakiem. W 1953 roku związał się z chórem Filharmonii Narodowej, a od 1956 roku pracował w Chórze Polskiego Radia. Przez wiele lat był także członkiem chóru Harfa i Warszawskiego Zespołu Chorałowego. Brał udział w kilku inscenizacjach teatralnych Kazimierza Dejmka.

Nabożeństwo żałobne za Longina Glijera odbędzie się w piątek 11. sierpnia 2023r. o godz. 13:00 w kościele Bł. Edwarda Detkensa przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie, po którym nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Powązki Wojskowe (kw. E-16-16).

Liczba wyświetleń: 1165


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA