/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TARTACZNICTWO

Ciężarówka z dużym nadmiarem drewna

Autor:
Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego
Data: 2023-08-10


60,5 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton, ważyła ciężarówka przewożąca kłody drewna. Tak duża masa ładunku, spowodowała również przekroczenia dozwolonych nacisków osi. Zespół pojazdów był też zdecydowanie za długi. Nieprawidłowy przewóz wstrzymali funkcjonariusze wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Ciężarówka z dużym nadmiarem drewnaCiężarówka z dużym nadmiarem drewnaFot. Główny Inspektorat Transportu Drogowego

We wtorek 8. sierpnia, na ekspresowej „piątce” w okolicach Poznania, patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli ciężarówkę przewożącą kłody drewna. Powodem interwencji było podejrzenie przekroczenia dozwolonego tonażu. Inspekcyjne wagi tylko to potwierdziły. Samochód ciężarowy z podpiętą przyczepą oraz ładunkiem, zamiast dopuszczalnych 40 t, ważył 60,5 t. Tak duża masa ładunku, spowodowała również przekroczenia przepisowych nacisków osi. Naciski podwójnej osi napędowej samochodu ciężarowego na drogę, zamiast dopuszczalnych 19 t, wynosiły 23,35 t. O pół tony za duży był też nacisk jednej z osi ciągniętej przyczepy. Oprócz tego zespół pojazdów był za długi o ponad 2 m.

Kierowca ciężarówki nie okazał zezwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego po publicznych drogach. W tym przypadku, przewoźnik drogowy i tak nie uzyskałby takiego zezwolenia, ponieważ ładunek był podzielny. Należało zatem załadować zdecydowanie mniej kłód drewna. Przy tak dużej rzeczywistej masie całkowitej, ciężarówka powinna być też pilotowana. W momencie zatrzymania, poruszała się po drodze bez pojazdu pilotującego.

Inspektorzy wstrzymali nienormatywny przewóz drewna do czasu usunięcia stwierdzonych naruszeń. Wobec przewoźnika drogowego zostaną też wszczęte postępowania administracyjne z ustawy prawo o ruchu drogowym. Grozi mu kara w łącznej wysokości 18.000 zł.

Liczba wyświetleń: 1271


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA