/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
EDUKACJA

Zmarł profesor Bohdan Drogoszewski

WLTD UP w Poznaniu

Autor: oprac. red
Źródło: WLTD UP w Poznaniu
Data: 2023-08-09


Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 5. sierpnia 2023 roku zmarł prof. dr hab. Bohdan Bronisław Drogoszewski, emerytowany nauczyciel akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Prof. dr hab. Bohdan Bronisław DrogoszewskiProf. dr hab. Bohdan Bronisław DrogoszewskiFot. WLTD UP w Poznaniu

Prof. dr hab. Bohdan Drogoszewski ukończył studia inżynierskie w 1958r. oraz magisterskie 1959r. na Wydziale Leśnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. W latach 1959-2005 pracował w Katedrze Ogólnej Hodowli Lasu, Instytucie Przyrodniczych Podstaw Leśnictwa i w Katedrze Hodowli Lasu Wyższej Szkoły Rolniczej (poźniej Akademii Rolniczej i Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego) w Poznaniu - kolejno na etatach od asystenta do profesora. Pełnił funkcje kierownika zakładu oraz kierownika Katedry Hodowli Lasu. Doktorat obronił w 1967r., a stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1976r. Tytuł profesora otrzymał w 2003r. Wypromował czterech doktorów.

-Odszedł od nas Nestor Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, długoletni pracownik naukowo-dydaktyczny, wychowawca wielu pokoleń leśników - napisał prof. dr hab. Piotr Łakomy, Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Główne kierunki działalności naukowej profesora Bogdana Drogoszewskiego związane były z uprawą plantacyjną wierzb i ich wykorzystaniem w leśnictwie, uprawą plantacyjną niektórych gatunków drzew leśnych, odnowieniami naturalnymi sosny, obserwacjami procesów zachodzących w sosnowych drzewostanach wielofunkcyjnych.

Na poznańskiej uczelni pełnił szereg funkcji związanych z działalnością naukową i zawodową. W latach 1987-1990 był prodziekanem ds. Zaocznego Studium Zawodowego i praktyk studenckich, pełnomocnikiem Rektora ds. bytowych studentów. Był też członkiem Komisji Zieleni Miejskiej Wydziału Ochrony Środowiska w Poznaniu (1973-1982) oraz członkiem Rady Naukowej Wielkopolskiego Parku Narodowego (1989-2004).

Za pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną otrzymał następujące wyróżnienia: Złoty Krzyż Zasługi (1980), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1990), Złotą Odznakę „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” (1998). Był członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Pogrzeb odbędzie się 29. sierpnia 2023r. o godz. 12.00 na Cmentarzu Górczyńskim przy ul. Piotra Ściegiennego 35 w Poznaniu.


Aktualizacja 24.08.2023r.

Liczba wyświetleń: 849


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA