/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Fabryka Konstrukcji Drewnianych: Kolejna strata kwartalna i aktualizacja strategii

Autor: oprac. red
Źródło: Fabryka Konstrukcji Drewnianych
Data: 2023-05-15


Fabryka Konstrukcji Drewnianych S.A. opublikowała wyniki finansowe za I kw. 2023r. oraz przedstawiła zaktualizowaną strategię działalności biznesowej.

Fabryka Konstrukcji Drewnianych: Kolejna strata kwartalna i aktualizacja strategiiFabryka Konstrukcji Drewnianych: Kolejna strata kwartalna i aktualizacja strategiiFot. Fabryka Konstrukcji Drewnianych

Według raportu skonsolidowanego za I kwartał 2023r. grupa kapitałowa Fabryka Konstrukcji Drewnianych S.A. uzyskała przychody na poziomie 1,062 mln zł (2022: 775 tys. zł) i zanotowała stratę na działalności gospodarczej w wysokości 1,176 mln zł (2022: strata 1,177 mln zł). Strata netto wyniosła 2,224 mln zł wobec 1,960 mln zł w I kwartale roku ubiegłego.

Zarząd spółki ocenia, że przychody mogłyby być wyższe, jednak problemy związane płynnością finansową, rosnącymi cenami, dostępnością materiałów budowlanych oraz brakami drewna spowodowały wydłużenie realizacji kontraktów. Celem poprawy rentowności realizowanych już zleceń. Zarząd podjął negocjacje w zakresie podwyższenia cen za realizowane kontrakty. Skonsolidowana strata za I kwartał 2023 r. wynosi -2,224 mln zł. Strata na strata na działalności operacyjnej wynosiła -1,259 mln zł. Wynik netto jest obciążony naliczonymi odsetkami od obligacji na kwotę 0,967 mln zł.

10. maja zarząd Fabryki Konstrukcji Drewnianych S.A. przedstawił zaktualizowaną strategię działalności, której celem jest wygaszenie działalności niskomarżowej oraz skupienie się na obszarach, w których grupa kapitałowa ma największe kompetencje oraz może wytworzyć największą wartość dodaną.

W wyniku aktualizacji strategii Fabryka Konstrukcji Drewnianych planuje wygasić działalność związaną z produkcją gotowych produktów drewnianych takich jak: galanteria ogrodowa, stelaże drewniane do mebli itp. Decyzja wynika z faktu, że ceny i popyt na drewniane produkty w tym segmencie są bardzo zmienny. W szczególności znacznie spadł popyt na gotowe wyroby drewniane do ogrodu w krajach Europy Zachodniej, do której to grupa kapitałowa eksportowała większość realizowanej w tym segmencie produkcji.

Zakresem działalności grupy kapitałowej pozostanie:
1) Realizacja kontraktów na budowę magazynów soli,
2) Budowa drewnianych domów jednorodzinnych,
3) Budowa obiektów wielkopowierzchniowych w tym w szczególności krytych kortów tenisowych z programu hal widowiskowo sportowych w ramach programu "Program Olimpia - Program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich"

W celu maksymalnego zwiększenia marży na świadczonych usługach FKD ma wykorzystywać przy realizacji zleceń własny surowiec - drewno klejone i konstrukcyjne KVH oraz własne zespoły budowalno-montażowe.

Odnośnie punktu nr 1) spółka obserwuje nieprzerwalnie wysoki popyt na budowy magazynów soli. Fabryka Konstrukcji Drewnianych zamierza dalej rozwijać się w tym segmencie. Grupa kapitałowa posiada w tym segmencie doświadczenie oraz know-how od etapu pozyskiwania i przetwórstwa drewna, własne zespoły budowlano- montażowe i własny osprzęt w postaci wytwornic solanki.

Odnoście punktu nr 2) FKD rozpoczęła w 2023r. pierwsze cztery pilotażowe realizacje zleceń na budowę drewnianych domów jednorodzinnych. Spółka pozytywnie ocenia realizację pierwszych zleceń i obserwuje wysoką liczbę zapytań ofertowych w sprawie budowy kolejnych domów. W celu maksymalizacji marży, Grupa przy realizacji zleceń w całości wykorzystuje surowiec własnej produkcji, a usługi budowlano-montażowe są realizowane przez pracowników grupy kapitałowej. Zarząd spółki planuje dynamiczny rozwój tej działalności. Zlecenia na budowę domów nie wymagają angażowania środków własnych, ponieważ są realizowane za przedpłaty od klientów. Tym samym skalowanie tej działalności nie będzie wymagało dodatkowych środków obrotowych.

Odnoście punktu nr 3) Grupa zamierza kontynuować działalność w zakresie budowy drewnianych obiektów wielkogabarytowych takich jak. np. hale przemysłowe. Ponadto planuje realizować zlecenia w ramach programu "Program Olimpia - Program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich". Wsparcie rządowe kierowane jest do jednostek samorządu terytorialnego i na budowę jednego krytego kortu dotacja ma wynosić do 2 mln zł. FKD przygotowało projekt budowlany hali tenisowej, który jest oferowany samorządom.

Liczba wyświetleń: 711


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA