/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
WYDARZENIA

Forum Drewna Poużytkowego - Drewno z recyclingu cennym surowcem dla przemysłu

PowerMeetings.eu

Autor:
Źródło: PowerMeetings.eu
Data: 2023-04-05


W dniach 17. i 18. kwietnia 2023r. w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja Forum Drewna Poużytkowego. Wydarzenie organizowane przez PowerMeetings.eu poświęcone będzie polskiemu rynkowi drewna z recyclingu.

Forum Drewna PoużytkowegoForum Drewna PoużytkowegoFot. PowerMeetings.eu

Przemysł drzewny boryka się z coraz mniejszą dostępnością surowca drzewnego, jego wysokimi cen i coraz większym nacisku na ekologię, zrównoważony rozwój i gospodarkę obiegu zamkniętego. Sytuacja ta sprawia, że drewno poużytkowe (inaczej mówiąc z recyklingu czy odpadowe) coraz bardziej zyskuje na wartości i jest cennym surowcem dla firm wykorzystujących drewno w swojej produkcji.

PowerMeetings.eu przygotowało wydarzenie, w trakcie którego chce kształtować polski rynek drewna poużytkowego:

Forum Drewna Poużytkowego,
które odbędzie się 17. i 18. kwietnia 2023r. w Warszawie

FDP to pierwsze w Polsce wydarzenie w pełni mówiące o wykorzystaniu drewna poużytkowego i traktowaniu go nie jako odpad, ale jako cenny surowiec do ponownego przemysłowego wykorzystania.

Celem Forum Drewna Poużytkowego 2023 jest:
- promocja wykorzystania drewna poużytkowego,
- przedstawienie drewna poużytkowego jako bezpiecznego poprodukcyjnego materiału drzewnego,
- promocja Gospodarki Obiegu Zamkniętego,
- szerzenie wiedzy z zakresu ustawodawczego i regulacyjnego,
- podjęcie dyskusji na temat dostępności drewna poużytkowego i źródeł jego pochodzenia,
- wymiana doświadczeń w kwestii kolekcjonowania i segregowania drewna poużytkowego,
- wspólne zastanowienie się nad możliwością zniesienia barier w zakresie pozyskania i wykorzystania drewna poużytkowego.

Forum Drewna Poużytkowego to wydarzenie konferencyjno-networkingowe, dedykowane dla całego przekroju firm skupionych wokół rynku drewna poużytkowego w tym dla przedstawicieli:
- przemysłu: płytowego, meblowego, paletowego, opakowaniowego, budowlanego, celulozowo-papierniczego itp.
- firm kupujących, przetwarzających i dostarczających drewno poużytkowe
- firm przetwarzających surowiec drzewny na cele energetyczne
- firm dostarczających technologie i usługi dla przemysłu drzewnego i recyklingu
- firm transportowych i logistycznych
- firm / zakładów komunalnych zajmujących się odbiorem odpadów w tym drewna poużytkowego od lokalnych społeczności

Nasze Forum to idealne połączenie merytoryki z networkingiem branży – zatem oprócz zdobywania wiedzy uczestnicy mogą utrwalać dotychczasowe oraz budować nowe relacje biznesowe, a to za sprawą obecności całego przekroju rynku.

Pozostałości drzewne nie muszą być problemem, lecz dochodem firmy. Zgłaszając swoje uczestnictwo w Forum, czyni się duży krok w kierunku prawidłowej gospodarki poprodukcyjnymi i poużytkowymi materiałami. Niezależnie od tego, czy jest się ich posiadaczem, przetwórcą czy firmą zajmującą się skupem i wykorzystaniem drewna poużytkowego. 

Brzmi ciekawie? Dołącz do nas
Razem z potwierdzonymi już uczestnikami – ZAPRASZAMY
Miło nam będzie się z Tobą spotkać i wymienić doświadczeniami!

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na www: https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/

Zapraszamy również do kontaktu z organizatorem:
Renata Kałużna, powermeetings.eu
kom.: +48 603 386 917
e-mail: Renata.Kaluzna@powermeetings.eu
www.powermeetings.eu

 

Drewno z recyclingu cennym surowcem dla przemysłuDrewno z recyclingu cennym surowcem dla przemysłuFot. PowerMeetings.eu


Drewno poużytkowe cennym surowcem w przemyśle

Cechą charakterystyczną drzewnych odpadów poużytkowych jest ich zróżnicowanie postaci. Wynika to z różnorodności produktów drzewnych oraz z wielości miejsc, w których powstają. Powszechnie uważa się, że źródłem drewna poużytkowego są zużyte fizycznie lub ekonomicznie drzewne wyroby. Są nimi meble, okna i drzwi, materiały podłogowe, ale też wyroby należące do grupy małej architektury drewnianej, stare drewniane domy mieszkalne i letniskowe czy drewniane konstrukcje budowlane. Ten asortyment drewna poużytkowego jest efektem stosowania ich przez indywidualnych konsumentów, ale sporym źródłem surowca poużytkowego jest działalność gospodarcza. Wiąże się to nie tylko z procesami modernizacji publicznych placówek, takich jak szkoły, przedszkola czy biura, ale też z wymianą więźb dachowych, belek stropowych. szalunków, podestów rusztowaniowych, słupów energetycznych i telekomunikacyjnych, podkładów kolejowych, a przede wszystkim opakowań drewnianych, czyli skrzyń i palet. W rolnictwie też okresowo wymienia się słupy chmielowe, pale, czy paliki młodych drzew.

Baza surowcowa nie jest zatem mała, natomiast jest bardzo rozproszona i rozmaicie traktowana. Często jako odpad śmieciowy, kierowany na wysypiska śmieci, ze względu na brak systemu zbiórki drewna poużytkowego, wątłą bazę przeróbczą, niską opłacalność segregacji i dostaw do nielicznych firm.

Rynek drewna poużytkowego na ścieżce rozwoju

Praktycznie tylko sektor produkcji płyt drewnopochodnych od lat tworzy zalążki sieci skupu i przerobu drewna poużytkowego na surowiec do ich produkcji. Z analiz sprzed kilku lat, prowadzonych w Instytucie Technologii Drewna w Poznaniu wynikało bowiem, że potencjał drewna poużytkowego określano na około 4 mln m3 rocznie. Pod hasłem „Szacunek dla natury” firma Kronospan znacząco rozwinęła przetwarzanie drewna poużytkowego na swoje produkty. Bardzo poważnie zajęła się recyklingiem, czyli odzyskaniem surowca wtórnego do ponownego przetworzenia w procesie produkcji. Zorganizowano w kraju kilka miejsc zbiórki i przerobu., wyposażając je w nowoczesne rębaki i z każdym rokiem zwiększając liczbę dostawców. Zaowocowało to sporą ilością surowca, uzupełniającego potrzeby surowcowe fabryk. W procesie recyklingu drewno poużytkowe jest rozdrabniane do postaci zrębki, która jakościowo nie odbiega do zrębki uzyskiwanej z drewna pełnowartościowego.

Dokonania tej spółki w poprzednim dziesięcioleciu wskazały kierunek, ale nie przetarły wszystkich szlaków. Mogą być jednak inspiracją wystąpień i dyskusji podczas Forum Drewna Poużytkowego, organizowanego w dniach 17-18. kwietnia 2023 w Warszawie przez powermeetings.eu. Wszak każdy wyrób drzewny charakteryzuje się określoną trwałością fizyczną i czasem użytkowania, spełniających wymagania wytrzymałościowe i estetyczne, więc z czasem jest wymieniany. Ale nie powinien być marnowany. Nawet jeśli wiąże się to z uciążliwymi zabiegami związanymi z eliminacją szkła i okuć oraz łączników. Są możliwości zmechanizowania tych procesów w odpowiednio przygotowanych jednostkach przerobowych. Wykorzystanie drzewnych odpadów poużytkowych jest bowiem rozwinięte w wielu krajach zachodniej Europy, w których dokonano podziału wyrobów drzewnych w zależności od okresu ich użytkowania, co pozwala na kształtowanie rynku popytu i zbytu drewna poużytkowego, istotnego dla przedsiębiorców podejmujących się tej działalności. Niewątpliwie, wymaga on obecnie wsparcia finansowego, ale popyt na surowce energetyczne, w tym właśnie drewno poużytkowe sprzyja programom inwestowania w tego typu przedsięwzięcia.

Forum Drewna Poużytkowego

Forum Drewna Poużytkowego 2023 to pierwsze w Polsce wydarzenie dedykowane wszystkim przedsiębiorstwom, które w swojej działalności produkują, pozyskują, sortują, przetwarzają, badają, kupują, sprzedają, transportują, utylizują, lub wykorzystują drewno poużytkowe. Będzie można w ramach prezentacji i wymiany doświadczeń dowiedzieć się m.in. jakie firmy zajmują się zbiórką odpadów drzewnych, na jakich warunkach, jakie są ich oczekiwania jakościowe i możliwości zbytu drewna poużytkowego.

Celem wydarzenia jest stworzeniem przedsiębiorcom, środowiskom naukowym oraz wykorzystującym drewno poużytkowe możliwość określenia stanowisk, oczekiwań i sformułowania wniosków dla stworzenia efektywnych rozwiązań. To idealne połączenie merytoryki z networkingiem branży, bo oprócz zdobywania wiedzy uczestnicy mogą utrwalać dotychczasowe oraz budować nowe relacje biznesowe.

Pozostałości drzewne nie muszą być problemem, natomiast mogą być dochodem firmy. Zgłaszając swoje uczestnictwo w Forum, czyni się duży krok w kierunku prawidłowej gospodarki poprodukcyjnymi i poużytkowymi materiałami. Niezależnie od tego, czy jest się ich posiadaczem, przetwórcą czy firmą zajmującą się skupem drewna poużytkowego.

Szczegóły na temat Forum Drewna Poużytkowego można znaleźć na www organizatora: https://powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego/

Liczba wyświetleń: 973


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA