/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Naukowcy z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP opracowali pionierską w skali świata technologię produkcji drewnianych stelaży do łóżek

WLTD UP w Poznaniu

Autor: Jolanta Węgiel
Źródło: WLTD UP w Poznaniu
Data: 2023-03-27


Zespół badaczy Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w składzie dr. hab. Marek Wieruszewski, dr inż. Krzysztof Wiaderek, dr inż. Łukasz Matwiej, dr inż. Bartosz Pałubicki, uczestniczył w badaniach realizowanych przez firmę Sun Garden Polska dotyczących rozwoju konstrukcji oraz technologii produkcji drewnianych stelaży do łóżek.

Naukowcy z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP opracowali pionierską w skali świata technologię produkcji drewnianych stelaży do łóżekNaukowcy z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP opracowali pionierską w skali świata technologię produkcji drewnianych stelaży do łóżekFot. WLTD UP w Poznaniu

Zapoczątkowane w 2020r. badania rozwojowe nad innowacyjną technologią produkcji drewnianych stelaży do łóżek przez firmę Sun Garden Polska doprowadziły do realizacji wartego 32 mln zł projektu „Opracowanie autorskiego procesu technologicznego charakteryzującego się podwyższoną produktywnością, wydajnością i wysoką jakością produkowanych wyrobów wykonanych z drewna”, na który otrzymano 14 mln zł dofinansowania z NCBR. 

Kierowany przez dyrektora Witolda Jareckiego (absolwent WTD) oraz Dariusza Orlikowskiego nowatorskie w skali światowej badania obejmowały zarówno opracowanie technologii jak i jej walidację (automatyzacje i robotyzacje).

W wyniku wspólnych prac powstał patent na rozwiązanie innowacyjnej ramy drewnianej o zmodyfikowanej konstrukcji. Realizacja części badawczej, prototypów, modeli matematycznych czy badania wytrzymałościowe odbywały się pod pieczą naukowców z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Badania były przeprowadzane zostały na dużą skalę laboratoryjną i przemysłową, a do ich realizacji wykorzystano kilkaset metrów sześciennych drewna sosnowego i świerkowego.

Zautomatyzowany proces optymalizacji wykorzystania surowca pozwala na duże oszczędności materiałoweZautomatyzowany proces optymalizacji wykorzystania surowca pozwala na duże oszczędności materiałoweFot. WLTD UP w Poznaniu

Realizacja projektu pozwoliła na opracowanie nowoczesnej konstrukcji stelaża do łóżka, charakteryzującego się podwyższoną wytrzymałością, a jednocześnie niższym koszcie wytworzenia. W firmie Sun Garden wdrożono proces pozwalający na zwiększenie produktywności, wydajności i jakości wytwarzanych wyrobów drzewnych. Osiągnięto zarówno oszczędności materiałowe (na poziomie 29% w porównaniu do ramy referencyjnej z drewna litego) oraz środowiskowe związane ze zmniejszeniem zużycia energii na jednostkę wyrobu.

Liczba wyświetleń: 1720


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA