/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
EDUKACJA

Nauczyciele zawodu cenni dla gospodarki Polski

PAP MediaRoom

Autor: oprac. red
Źródło: PAP MediaRoom
Data: 2023-03-17


118 najlepszych nauczycieli kształcenia zawodowego w 52 dziedzinach zostało nagrodzonych i wyróżnionych podczas gali konkursu „Zawodowiec Roku 2022”.

Nauczyciele zawodu cenni dla gospodarki PolskiNauczyciele zawodu cenni dla gospodarki PolskiFot. PAP

Konkurs „Zawodowiec Roku 2022”, do którego nabór wniosków zgłaszanych przez dyrekcje szkół branżowych, techników oraz szkół policealnych, zakończył się 31 grudnia 2022 r., został zorganizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, KGHM Polska Miedź S.A. oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Jego inicjatorką była Marzena Machałek, sekretarz stanu w MEiN. Spośród 537 zgłoszonych nauczycieli kształcenia zawodowego z całej Polski zostało nagrodzonych 46 osób, a 72 otrzymało wyróżnienia.

Wśród laureatów znaleźli się m.in.:

ZAWODOWIEC ROKU 2022 - Branża drzewno- meblarska / Dziedzina: Przemysł drzewny i meblarski
Radosław Kropaczewski Zespół Szkół Budowlano - Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu

ZAWODOWIEC ROKU 2022 - Branża budowlana / Dziedzina: Dekarstwo, blacharstwo i ciesielstwo
Beata Włostowska Zespół Szkół Zawodowych Nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białymstoku

WYRÓŻNIENIE I - Branża leśna / Dziedzina: leśnictwo
Łukasz Majewski Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce - Letnisku

WYRÓŻNIENIE I - Branża budowlana / Dziedzina: Dekarstwo, blacharstwo i ciesielstwo
Magdalena Pytka-Leśniak Państwowe, Szkoły Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego w Gdańsku

 


-Komisja bardzo mocno pracowała, by wyłonić najbardziej zasłużonych nauczycieli zawodu. Ich jest mało, tak jak mało jest fachowców na rynku i trzeba pokazać, że są bardzo ważni w systemie edukacji. Jednak nie robimy tego dla systemu, robimy to dla polskiej gospodarki - mówiła inicjatorka konkursu Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Dodała, że do ważnych inicjatyw resortu edukacji i nauki należą również Branżowe Centra Umiejętności, gdzie będzie można zdobywać te umiejętności, które będą najbardziej poszukiwane na rynku pracy.

-Branżowe Centra Umiejętności to nowa jednostka w systemie oświaty: z jednej strony szkoła, z drugiej branża, z trzeciej strony uczelnia. To też jest praca mojego zespołu wspólnie z FRSE - zaznaczyła Marzena Machałek.

Dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji wskazał, że FRSE wspiera inicjatywy takie jak konkurs „Zawodowiec Roku 2022”, ponieważ fundacja jest wszędzie tam, gdzie wspierane są zarówno talenty, jak i osoby, które te talenty kształcą.

-FRSE z programem Erasmus+ wspiera nie tylko projekty, nie tylko współpracę międzynarodową, ale również wszystkich tych ludzi, którzy działają na polu zawodowym i branżowym. A więc nauczycieli, doradców zawodowych, wszystkie te osoby, które stwarzają jak najlepsze warunki do tego, by edukacja zawodowa i branżowa odbywała się według najwyższych standardów europejskich i światowych - podkreślił Paweł Poszytek.

FRSE to organizacja pozarządowa, która od 28 lat finansuje wymianę studencką i zarządza w Polsce największymi europejskimi programami edukacyjnymi, m.in. programem Erasmus+, promującym szkolnictwo zawodowe i branżowe w Polsce.

W pierwszym tygodniu września FRSE organizuje w Gdańsku europejskie zawody branżowe EuroSkills 2023. Podczas zawodów zostaną rozegrane 43 konkurencje - od tradycyjnych i rzemieślniczych po scyfryzowane, nowoczesne zawody jak przemysł 4.0, cyberbezpieczeństwo, robotyka mobilna czy integracja robotów przemysłowych.

-W trakcie EuroSkills 2023 zostaną rozegrane konkurencje, które składają się na życie gospodarcze nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Spodziewamy się 100 tys. gości z całej Europy: zawodowców, doradców, decydentów, delegacji rządowych. Cały zawodowy europejski ekosystem w pigułce będzie można spotkać na Amber Expo w Gdańsku w pierwszym tygodniu września - powiedział Paweł Poszytek.

Liczba wyświetleń: 1176


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA