DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

IKEA sprzedaje fabryki w Rosji

Autor: oprac. red
Źródło: Izwiestija
Data: 2023-02-16


Rosyjska komisja rządowa zatwierdziła sprzedaż przez IKEA trzech fabryk znajdujących się na terenie Rosji. Zakłady trafią w ręce dwóch rosyjskich nabywców.

IKEA sprzedaje fabryki w RosjiIKEA sprzedaje fabryki w RosjiFot. D.Jabłoński

Po napaści Rosji na Ukrainę, już na początku marca 2022r. IKEA wstrzymała sprzedaż i produkcję w Rosji i na Białorusi. Przez 6 miesięcy gwarantowano pracownikom wynagrodzenie. Po tym czasie, kiedy jasne stało się, że konflikt nie zostanie zakończony w krótkim terminie, sklepy otworzono na krótki czas celem wyprzedaży towarów, a IKEA rozpoczęła zmniejszanie zatrudnienie i poszukiwanie nabywcy na rosyjskie fabryki. W październiku 2022r. spółki należące do Grupy zwolniły 10.000 spośród 15.000 zatrudnionych w Rosji pracowników, głównie byli to pracownicy sklepów. Sprzedaż sklepów IKEA w Rosji stanowiła ok. 4% przychodów meblowego giganta.

Do grupy IKEA należą cztery fabryki zlokalizowane w Rosji. W wydanym komunikacie poinformowano, że koncern znalazł nabywców na trzy spośród nich i uzyskał zgodę komisji rządowej, która jest wymagana przy transakcjach z firm pochodzących z tzw. krajów nieprzyjaznych, za które uważane są te, które nałożyły sankcje na Rosję.

Rosyjski minister ds. handlu Wiktor Jewtuchow powiedział rosyjskiemu dziennikowi "Izwiestija", że fabryki zostaną kupione przy producenta blatów i mebli kuchennych Slotex LLC oraz firmę Luzales. Strony umowy przekazały, że po uzyskaniu zgody negocjowane są ostateczne warunki sprzedaży.

Zgodnie z zapowiedziami fabryki będą kontynuowały działalność, a wyprodukowane tam rzeczy będą sprzedawane w rosyjskich sklepach. -Dla nas ważne jest, aby zakłady produkcyjne działały i były rozwijane, a miejsca pracy zostały zachowane - powiedział Jewtuchow. -Nowi właściciele, w razie potrzeby, mogą liczyć na wszelkie możliwe środki wsparcia ze strony państwa - dodał.

Slotex LLC specjalizuje się w produkcji blatów i mebli kuchennych. Właścicielem 100% udziałów w spółce jest Swietłana Jewgieniewna Osipova

Z kolei Luzales z siedzibą w Syktywkarze działa w branży tartacznej. W 2021r. jej przychody sięgnęły ok. 116 mln USD, co dało 38. miejsce w rankingu 50 największych rosyjskich firm leśno-drzewnych. Założycielem przedsiębiorstwa jest Nikolai Semenyuk, obecnie jest obecnie własnością Marii Nikołajewnej Semenyuk.

Warto zauważyć, że zamknięcie działalności sklepów meblowych i sprzedaż fabryk nie oznacza, że holding INGKA, do którego należy IKEA, zakończy działalność w Rosji. Do holdingu należą również centra handlowe, które w dalszym ciągu prowadzą działalność. Nie podjęto również decyzji co zrobić z nieczynnymi obecnie sklepami IKEA.

Liczba wyświetleń: 1805


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA