/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TRANSPORT DREWNA

Niemcy: Przeładowane polskie ciężarówki z drewnem

Autor: oprac. red
Źródło: Thüringen Polizei
Data: 2023-02-13


Przeładowane polskie ciężarówki przewożące surowiec drzewny złapane na autostradzie w Turyngii. Jeden z ładunków przekroczył dopuszczalny tonaż o 13 ton.

Niemcy: Przeładowane polskie ciężarówki z drewnem  Niemcy: Przeładowane polskie ciężarówki z drewnem Fot. Thüringen Polizei

Policja autostradowa niemieckiego landu Turyngia poinformowała o ujawnieniu przeładowanych ciężarówek przewożących surowiec drzewny należących do polskich przedsiębiorstw.

Pierwszy z komunikatów opublikowany został 26. stycznia i dotyczy dwóch samochodów ciężarowych przewożących surowiec drzewny. Jak wynika ze zdjęć, pojazdy należą do Tartaku Gałka. Jeden z pojazdów ważył z ładunkiem 51,2t, drugi 50,72t - podczas gdy dozwolona masa pojedynczego zestawu to 40t.

Jak poinformowała policja, ze względu na podejrzenie, że firma transportowa działała w interesie maksymalizacji zysków - wszczęto postępowanie o konfiskatę mienia. W najlepszym przypadku polska firma musi być przygotowana na zapłacenie co najmniej czterocyfrowej kwoty.

Niemcy: Przeładowane polskie ciężarówki z drewnem  Niemcy: Przeładowane polskie ciężarówki z drewnem Fot. Thüringen Polizei

8. lutego policjanci uzyskali następne "trafienie". Tym razem zestaw ważył 53,26t, co oznacza, że przeładowany był o ponad 13 ton. Ciężarówka została zatrzymana do czasu jej rozładowania. Firma będąca właścicielem pojazdu musi liczyć się z podobnymi reperkusjami jak wskazanymi powyżej. Policja w związku z podejrzenie działania w celu maksymalizacji zysków, również tym przypadku również wdrożyła procedurę konfiskaty mienia.

Czym jest procedura "konfiskaty mienia" w opisanych wyżej przypadkach? Chęć wzbogacenia się jest podstawową motywacją popełnienia dużej liczby przestępstw, w tym przestępstw administracyjnych. Oprócz ukarania sprawców (np. mandatami dla kierowcy i spedytora, punktami karnymi), niemieckie prawo karne przewiduje pozbawienie ich nielegalnie uzyskanych korzyści majątkowych (konfiskata mienia). W przypadku "przeważonych" ładunków, firma spedycyjna będzie musiała zapłacić grzywnę równą kosztowi frachtu konkretnego zlecenia.

Liczba wyświetleń: 15979


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA