/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Agata Meble i Bricoman wśród ukaranych za opóźnienia w płatnościach za dostawy

UOKiK

Autor: oprac. red
Źródło: UOKiK
Data: 2023-02-03


Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dziewięć decyzji, w których stwierdził nadmierne opóźnianie się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych przez przedsiębiorców. Oznacza to, że każdy z nich w ciągu trzech badanych miesięcy opóźniał się z płatnościami na rzecz swoich kontrahentów na ponad 5 mln zł. Na trzy spółki Prezes UOKiK nałożył kary finansowe, a w przypadku sześciu podmiotów stwierdził wystąpienie przesłanek obligujących do odstąpienia od wymierzenia sankcji pieniężnej. Wśród ukaranych znalazły się m.in. salony meblowe Agata oraz markety budowlane Bricoman.

Agata Meble i Bricoman wśród ukaranych za opóźnienia w płatnościach za dostawyAgata Meble i Bricoman wśród ukaranych za opóźnienia w płatnościach za dostawyFot. andreyuu / Depositphotos

Na właściciela sieci salonów meblowych - Agata SA, nałożona została kara w wysokości ponad 476 tys. zł. W toku postępowania UOKiK ustalił, że od czerwca do sierpnia 2020r. spółka spóźniła się z zapłatą za ponad 15 tys. faktur wobec 797 kontrahentów. Największa suma opóźnień w stosunku do jednego z podmiotów wyniosła prawie 5 mln zł z tytułu 223 wystawionych przez niego faktur.

Spółkę Bricoman Polska, prowadzącą sieć hurtowni budowlano-remontowych ukarano kwotą w wysokości ponad 280 tys. zł. Od czerwca do sierpnia 2020r. przedsiębiorca zapłacił po terminie prawie 14 tys. faktur na rzecz 614 kontrahentów. Największa suma opóźnień w stosunku do jednego z kontrahentów wyniosła ponad 1,2 mln zł z tytułu 260 faktur opłaconych po terminie.

Trzecia z nałożonych przez UKOiK kar dotyczy podmiotu prowadzącgo działalność w zakresie transportu drogowego towarów.

Decyzje o odstąpieniu od wymierzenia kary

W przypadku postępowań wszczętych przed 8. grudnia 2022r. Prezes UOKiK jest zobligowany do odstąpienia od wymierzenia kary pieniężnej, jeśli w badanym okresie przedsiębiorca naruszający przepisy ustawy sam był ofiarą zatorów płatniczych. Tego typu sytuacje wystąpiły w przypadku sześciu przedsiębiorców, wśród nich znalazła się spółka IKEA Industry Poland - produkcyjne ramię koncernu IKEA.

W toku postępowania ustalono, że w badanym okresie suma świadczeń pieniężnych otrzymanych przez spółkę po terminie była wyższa niż wygenerowany przez nie zator płatniczy.

Nowy rok – nowe przepisy – nowe działania

Opisane decyzje zostały wydane na mocy przepisów obowiązujących do początku grudnia 2022r. Pod koniec ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. W 2023r. na podstawie zmienionych przepisów Prezes UOKiK podejmie kolejne działania w obszarze walki z zatorami płatniczymi.

-Znowelizowane przepisy pozwolą usprawnić prowadzenie kolejnych postępowań oraz – poprzez nowy mechanizm sankcyjny – zwiększyć presję na terminowe i uczciwe rozliczanie się dużych przedsiębiorców z ich kontrahentami – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

W ramach nowych kompetencji Prezes Urzędu będzie mógł również podejmować tzw. działania miękkie, kierując do przedsiębiorców wezwania do zmiany praktyk płatniczych. Dostając tego rodzaju sygnał, przedsiębiorca będzie miał możliwość niezwłocznej poprawy kultury płatniczej w stosunku do swoich kontrahentów, unikając w ten sposób postępowania i sankcji finansowej za generowanie zatorów płatniczych.

 

Liczba wyświetleń: 1693


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA