/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
DREWNO W BUDOWNICTWIE

Mokra tarcica (AD) a drewno suszone komorowo (KD) - różnica nie tylko w cenie

JAF POLSKA

Autor:
Źródło: JAF POLSKA
Data: 2022-12-29


Więźba dachowa często stanowi aż 60% całej konstrukcji budynku. Warto więc wiedzieć, z jakiego konkretnie materiału powstaje. A jedyny, słuszny wybór na konstrukcje dachowe, stropy, ściany i domy szkieletowe? Drewno suszone komorowo! Dlaczego ten materiał jest polecany do wykonywania tego typu prac? Co różni go na tle mokrej tarcicy (AD)? Na te pytania odpowiada Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna konstrukcyjnego.

Mokra tarcica (AD) a drewno suszone komorowo (KD) - różnica nie tylko w cenieMokra tarcica (AD) a drewno suszone komorowo (KD) - różnica nie tylko w cenieFot. JAF POLSKA

Mokra tarcica AD - z języka angielskiego air-dried – to drewno sezonowane na wolnym powietrzu, które niesie ze sobą szereg zagrożeń dla całej konstrukcji domu. Różnica w cenie wynika z tego, iż nie jest to materiał budowlany. Mimo, że głównie występuje w długości 3-4 metrów, to nie da się oszacować jego parametrów nośnych. Tym samym nie spełnia żadnych norm. To po prostu tanie drewno z pobliskiego tartaku, które nagminnie odkształca się, pęka i gnije. Drewno AD nie jest odporne na czynniki atmosferyczne, ani tym bardziej biologiczne.

Czym jest więc drewno suszone komorowo KD - z angielskiego kiln-dried?

-Drewno KD to certyfikowany materiał konstrukcyjny, którego wilgotność nie przekracza 15%. Suszenie komorowe uwalnia drewno od owadów w każdej fazie rozwoju, niszczy też grzybnię znajdującą się w drewnie i zarodniki pleśni. Dzięki temu uzyskany materiał pozostaje odporny na potencjalne zagrożenia biologiczne i mikrobiologiczne. Nie wymaga dodatkowych preparatów ochronnych o właściwościach grzybobójczych oraz insektobójczych — tłumaczy Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna konstrukcyjnego i dodaje, że oferuje ono ogromne możliwości nośne. W postaci struganego i klejonego KVH, długość pojedynczych belek sięga aż 13 metrów. Większe sekcje są klejone podwójnie, potrójnie oraz wielowarstwowo. Zapewnia wzorową stabilność wymiarową. Jakość drewna jest szczegółowo weryfikowana przez skanery, ultradźwięki oraz certyfikowana przez europejskie prawo budowlane. Drewno KD to gwarancja wytrzymałości na lata, a dodatkowo krótsze czasy realizacji i odbioru obiektów.

Mokra tarcica (AD) a drewno suszone komorowo (KD) - różnica nie tylko w cenieMokra tarcica (AD) a drewno suszone komorowo (KD) - różnica nie tylko w cenieFot. JAF POLSKA

Rodzaje drewna suszonego komorowo KD

Na rynku dostępne są różne rodzaje drewna suszonego komorowo KD. Pierwszym z nich jest świerkowe drewno konstrukcyjne certyfikowane w klasie C24. Materiał wymagany jest na konstrukcje dachowe, stropy i ściany w świetle obowiązujących przepisów oraz norm budowlanych. Każda sztuka posiada fabryczne oznakowanie klasy wytrzymałości. Drewno jest strugane i suszone, a jego wilgotność wynosi pomiędzy 15 a 18%. Nie jest łączone, więc długość pojedynczego odcinka może sięgać 6 m. Ma 45 mm grubości, a szerokość rośnie skokowo co 2,5 cm. Sprawdzony materiał do budownictwa szkieletowego.

-Kolejnym przykładem jest konstruktionsvollholz, czyli w skrócie KVH®. Powstaje z drewna iglastego — wysuszonego w komorach do 15% wilgotności i przesortowanego pod względem wytrzymałości. Czterostronnie strugane drewno posiada fazowane krawędzie. Belki powyżej 5 m są łączone mikrowczepami. Długość połączonych w ten sposób odcinków sięga aż 13 m. Wilgotność każdego elementu jest dokładnie sprawdzana, a nad jakością produkcji piecze trzymają niezależne instytuty. KVH® oferuje także multum dostępnych przekrojów i grubości — mówi ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna konstrukcyjnego.

Suszenie litego drewna konstrukcyjnego w komorach suszarniczych również podlega pewnym ograniczeniom. Zbyt grubego drewna nie da się prawidłowo wysuszyć lub byłoby to zbyt kosztowne i pracochłonne. Dlatego powstało konstrukcyjne drewno świerkowe o zwiększonym przekroju - KVH Duo/Trio® (Duobalken/Triobalken). Z połączenia dwóch lub trzech elementów otrzymujemy jeszcze mocniejsze belki klejone warstwowo. Elementy łączy się pionowo przy użyciu bezbarwnej żywicy melaminowej oraz łączy na mikrowczepy, a na koniec struga w całości.

Mokra tarcica (AD) a drewno suszone komorowo (KD) - różnica nie tylko w cenieMokra tarcica (AD) a drewno suszone komorowo (KD) - różnica nie tylko w cenieFot. JAF POLSKA

BSH

Ostatnim, stojącym na szczycie hierarchii drewna konstrukcyjnego rodzajem jest BSH. Ma znakomitą zdolność nośną przy względnie niskiej masie własnej. W przypadku BSH mówimy o połączeniu co najmniej trzech równolegle klejonych, suszonych desek lub lameli z drewna iglastego. Ogromna rozpiętość, nośność i możliwości.

-W Polsce dopiero zdobywa popularność, od lat robiąc furorę na zachodzie. Gwarantuje stabilność wymiarową i łatwość obróbki. Nie pęcznieje i nie odkształca się. Jest też znacznie bardziej odporne na działanie wilgoci oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oprócz tego, dzięki impregnacji klasy 1 lub 2, drewno może być chronione przed atakiem insektów oraz grzybami. BSH sprawdza się nawet w chemicznie agresywnym otoczeniu. Spotykamy je m.in. w halach pływackich, centrach sportowych i salonach samochodowych. To pewny i przemyślany wybór na szkielet budynku, więźbę dachową i inne elementy konstrukcyjne — dodaje Sławomir Perliński, specjalista JAF Polska

Uniapalnianie, cięcie, dostawa

Wszystkie powyższe typy drewna konstrukcyjnego zakupimy w JAF Polska. Możemy tam do kompletu zamówić zabezpieczenie NRO w klasie od B-s2d0 do B-s1d0, co oznacza bardzo ograniczony udział w ewentualnym pożarze. Wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania, lecz do większości projektów wystarcza właśnie B-s2d0.

W JAF oferowana jest również kompleksowa usługa cięcia KVH, a nawet przygotowania całej więźby dachowej. Jak to działa?

-Wysyłamy projekt budowlany, który przekładany jest na wizualizację dachu. Następnie na bazie wizualizacji powstaje szczegółowy kosztorys rozpisany na najdrobniejsze elementy. Specjaliści z JAF Polska osobiście weryfikują go na miejscu, czy wszystko pokrywa się z zatwierdzonym projektem. Na budowę otrzymujemy więźbę pociętą na kawałki i ponumerowaną niczym klocki. Do tego załączona jest indywidualna instrukcja montażu, którą wystarczy zrealizować krok po kroku. Zaoszczędzony w ten sposób czas możemy przeznaczyć na zawieszenie wiechy i wspólne świętowanie, bo przecież wszystko mamy już gotowe – podsumowuje Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna konstrukcyjnego.


JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce firma rozpoczęła w 2008 roku. Jest dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 70-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów stawia JAF na pozycji jednego z liderów tej branży.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Każda pliszka swój ogon chwali

Trzeba na Podhalu, Podlasiu, czy Kociewiu zapytać czy te ich drewniane chaty, co mają nie raz ponad 100 lat, to czy są z drewna suszonego komorowo...
bo jak nie, to trzeba właścicieli ostrzec, że:
"nie jest to materiał budowlany (...), nie da się oszacować jego parametrów nośnych, (...) nie spełnia żadnych norm. To po prostu tanie drewno z pobliskiego tartaku, które nagminnie odkształca się, pęka i gnije.(...) nie jest odporne na czynniki atmosferyczne, ani tym bardziej biologiczne."
Więc jakby się okazało, że nie daj Bóg jakaś rodzina tam mieszka od pokoleń, trzeba natychmiast poddać ich eksmisji i zapewnić im lokal zastępczy!!!

Robert [50]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-01 21:32:21

Zgłoś nadużycie

Trochę historii

Wbrew temu co piszesz nasi pradziadowie radzili sobie bardzo dobrze z technologią budowy domów . Po pierwsze surowiec pozyskiwany zimą , po drugie sezonowanie , po trzecie jakość surowca i jego przekroje . To decydowało o trwałości budowli z drewna .

Adam [435]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-03 08:24:24

Zgłoś nadużycie

witam

Cześć Adamie.
To był sarkazm.
Sam mam dom z bala. Oczywiście nie jest to drewno suszone komorowo z oczywistych i merytorycznych powodów.

Oczywiste jest, że nasi pradziadowie radzili sobie wyśmienicie. Już Ks. Krzysztof Kluk (koniec XVIII wieku) szczegółowo opisał jakie drewno, skąd i kiedy pozyskiwać na dom.
To co napisał jest aktualne do dziś.

Większość domów drewnianych na Kujawach, czy Podlasiu było budowanych z bali 10-12cm. Stoją po dziś. Nawet ze ścianami "zeżartymi" przez spuszczele.

a na koniec proponuję eksperyment:
proszę zrobić 2 drewniane piaskownice (i nie chować na zimę) jedną - ze świerka C24 suszonego komorowo i drugą z mokrego, niestruganego, taniego modrzewia z pobliskiego tartaku.
no i co szybciej zgnije?
drewno po prostu należy dobierać do zastosowania.
pozdrawiam

Robert [50]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-03 22:05:41

Zgłoś nadużycie

Potencjał drewna

Wszystkie materiały mają wady i zalety .Świadomy wybór i przeznaczenie oraz stosunek jakości , ceny do potencjału.

Adam [435]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-04 09:56:47

Zgłoś nadużycie

eksperyment/ uwagi

C 24 na pewno bym zabezpieczył olejem do drewna
Taniej deski modrzewiowe nie widziałem .Różnice cenowe są małe c24 ,modrzew .

Adam [435]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-05 07:48:10

Zgłoś nadużycie

Reklama dźwignią handlu [1]

poza tym "tanie drewno z pobliskiego tartaku" może być również drewnem konstrukcyjnym/budowlanym wystarczy że spełnia normy.

Snake [70]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-11 11:17:32

Zgłoś nadużycie

100% racji

Poza tym tu się myli pojęcia. Drewno certyfikowane NIE MUSI być suszonym komorowo, ba, nawet nie musi być suche.
Sama klasa drewna konstrukcyjnego oznacza wytrzymałość na zginanie statyczne w poprzek włókien - C24 - 24MPa.
Mówiąc obrazowo - prawie każdy krawędziak Md (mokry i tani) jest sporo wyżej w tej hierarchii aniżeli Św i 10 razy bardziej odporny biologicznie. No i jest tańszy.
Poza tym - stosowanie drewna konstrukcyjnego w piaskownicy??? Po co??
To niczemu nie służy.

Puentując piaskownica z malowanego suszonego komorowo Św C24 zgnije znacznie szybciej aniżeli z mokrych, nieimpregnowanych desek Md (zresztą malowanie Md to też nie lada przygoda..)

ps: w "moim" nadleśnictwie (warm-maz) Md i w kłodzie i w dłużycy jest tańszy w LP niż Św i So. Nie ma problemu z kupnem.

Robert [50]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-11 14:12:58

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA