/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Rosyjski holding ULK wstrzymuje produkcję pelletu

Autor: oprac. dja
Źródło: Delovoy Petersburg
Data: 2022-12-28


Grupa ULK (Ustyański Kompleks Przemysłu Drzewnego) największy holding drzewny w północno-zachodniej Rosji, całkowicie zatrzymała produkcję peletu w fabryce Pestowie w obwodzie nowogrodzki. Firma planuje również wstrzymania produkcji w innych zakładach. Powodem jest brak możliwości sprzedaży.

Rosyjski holding ULK wstrzymuje produkcję pelletuRosyjski holding ULK wstrzymuje produkcję pelletuFot. Grupa ULK

-Zostaliśmy zmuszeni do całkowitego zatrzymania zakładu w Pestovie i zwolnienia tam 350 osób, z powodu braku logistyki - nie zaopatrywano nas w konieczny do transportu tabor - poinformował 7. grudnia, Władimir Butorin, właściciel i dyrektor generalny Grupy ULK. Jego firma otrzymuje ok. 50% zamawianego taboru, co jest i tak dobrym wynikiem, bo w innych przedsiębiorstwach branży jest to 20-30% zgłaszanego zapotrzebowania.

Podczas posiedzenia rady ds. rozwoju leśnictwa w ramach XXVII Międzynarodowego Forum Leśnego „Rosyjski Las”, Butorin wskazywał, że rosyjski eksport pelletu - który po wprowadzeniu przez Unię Europejską sankcji na Rosję za napaść na Ukrainę, realizowany był poprzez Turcję - obecnie został wstrzymany. Tureckie przedsiębiorstwa pośredniczące w jego sprzedaży rezygnują ze współpracy ze względu na zagrożenie sankcjami wtórnymi.

Ograniczenia w eksporcie do Europy spowodowały, że Grupa ULK zwolniła w tym roku już 1500 osób spośród 5400 zatrudnionych. Firma wstrzymała także budowę kompleksu przetwórstwa drewna w rejonie Archangielska o deklarowanej wydajności 1 mln m3 tarcicy rocznie, ponieważ europejscy dostawcy odmówili dostarczenia niezbędnego sprzętu i zwrotu zaliczek. Butorin zauważył, że dotychczas holding stracił na tym projekcie ok. 10 mld rubli.

Podczas wystąpienia nie wspomniano nic o sytuacji drugiej dużej inwestycji prowadzonej przez ULK. W 2020r. firma rozpoczęła budowę największego zakładu przetwórstwa drewna w Arktyce. W obwodzie archangielskim powstaje duży tartak o zdolności przerobu 2 mln m3 drewna rocznie i wytwórnia pelletu. Według planów ich uruchomienie przewidywano na lata 2023-2024.

Grupa kapitałowa ULK jest największym holdingiem drzewnym w Rosji zajmującym się produkcją tarcicy. W skład grupy wchodzą przedsiębiorstwa zajmujące się pozyskaniem surowca, produkcją tarcicy, utylizacją odpadów tartacznych oraz ponownym zalesianiem. Firma pozyskuje w ciągu roku ok. 4 mln m3 surowca drzewnego.z czego ok. 2,7 mln m3 przerabiane jest w trzech tartakach. 

Jak zapowiedział Butorin, w 2023 roku wielkość pozyskania surowca nie przekroczy 2,5 mln m3. Produkcja tarcicy zmniejszy się o 600 tys. m3 rocznie. Trzy fabryki produkujące łącznie ok. 300 tys. ton peletu, zostaną całkowicie wyłączone z powodu braku sprzedaży. Przychody grupy, które w 2021r. wyniosły 36 mld rubli, będą niższe o ok. 1/3.

-Jestem pewien, że większość przedsiębiorstw przemysłu drzewnego w Rosji jest dziś w jeszcze gorszym stanie, być może z wyjątkiem celulozowni i papierni - powiedział szef Ustyansky LPK.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Re [1]

Ciekawy artykuł. Z tego by wynikało że na rynku europejskim będzie mała podaż a duży popyt co może doprowadzić do dużego zainteresowania naszymi zasobami drewna.

stolarze-warszawa [3]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-06 16:24:48

Zgłoś nadużycie

Czy ja wiem?

Jak na razie na rynku pelletu tylko śmierć, pożoga i zniszczenie. Każdy tartaczek kupił pelleciarkę, wszyscy siedzą na zapasach towaru robionego z drogiego surowca, popyt leży i kwiczy, cena tylko się rusza- ostatnio 30% w dół.
Rynek się zachwiał, i właśnie wraca do nowego standardu.

Piotr k. [21]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-10 07:17:07

Zgłoś nadużycie

Ciekawe wnioski [1]

Tylko co ma piernik do wiatraka ?

Adam [435]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-08 18:50:06

Zgłoś nadużycie

Re

Otóż w wiatraku miele się mąkę na pierniki

stolarze-warszawa [3]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-08 19:20:30

Zgłoś nadużycie

Re

to chyba w Warszawie . W Toruniu na chleb . ;)

Adam [435]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-11 09:44:54

Zgłoś nadużycie

fakty

- mamy wojnę, którą wywołała Rosja,
- problem z węglem,
- ceny pelletu poszybowały - teraz idą w dół.

Jesienią, gdy ceny pelletu szły do góry nawet jak widać podejmowano ryzyko importu z rosji. Teraz gdy ceny pelletu dramatycznie spadły w całej Europie także ze względu na łagodną zimę nie opłaca się kombinować i dzieje się w Rosji co się dzieje.

Wojtek R [1]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-12 17:29:16

Zgłoś nadużycie

fakty fakty

Rosja broni swoich wpływów. Ciekawe jak my byśmy się czuli gdyby nasz konkurent z za oceanu dozbraja by nam Niemców. Fajnie by było no chyba nie bardzo? Amerykanie nie pozwolili uzbroić Kuby i Rosja nie może pozwolić na dozbrajanie Ukrainy. Żeleński jest winien krwi niewinnych ludzi tak samo jak Putin. Dążył do wojny.

Pellet dalej drogi i drewno też jak patrzeć ile muszę płacić za materiał do mojej stolarni ... stolarni Tylko im dziękować.

stolarze-warszawa [3]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-12 18:42:31

Zgłoś nadużycie

Bzdury

Brak słów .Takich bredni dawno nie czytałem . Pan Bóg rozum odebrał.

Adam [435]Odpowiedz na ten komentarz2023-01-15 12:13:00

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA