/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CERTYFIKACJA

FSC daje czas na rozmowy z Lasami Państwowymi

FSC International

Autor: oprac. red
Źródło: FSC International
Data: 2022-11-21


FSC International poinformowało o czasowym zawieszeniu obowiązujących zasad certyfikacji w systemie FSC wobec jednostek Lasów Państwowych, które posiadają ważną umowę licencyjną, ale nie podpisały najnowszej wersji „Umowy licencyjnej na System Certyfikacji FSC".

FSC daje czas na rozmowy z Lasami PaństwowymiFSC daje czas na rozmowy z Lasami PaństwowymiFot. D.Jabłoński

Derogacja została wydana przez FSC International w związku z rozmowami prowadzonymi z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe w sprawie dalszego uczestnictwa PGL Lasy Państwowe w systemie certyfikacji FSC.

Jak poinformowało FSC International, 16.11.2022r. organizacja wydało derogację, dającą stronom dodatkowy czas na dyskusję i wyjaśnienie wszelkich kwestii. FSC International podtrzymuje swoją otwartość na rozmowy z Lasami Państwowymi i ustalenie dalszych warunków współpracy, która nieprzerwanie trwa już ponad 25 lat.

Derogacja pozwala w okresie od 30.11.2022r. do 31.05.2023r. jednostkom certyfikującym wznowienie certyfikacji w przypadku, gdy posiadacze certyfikatów gospodarki leśnej, będący jednostkami organizacyjnymi PGL LP, nie podpisali najnowszej wersji „Umowy licencyjnej na System Certyfikacji FSC”, ale wciąż posiadają ważną umowę licencyjną.

Pozostałe wymogi pkt. 1.4.1 standardu FSC-STD-20-001 pozostają bez zmian, a więc jednostka certyfikująca może udzielić wznowienia certyfikacji tylko wtedy, gdy jej klient podpisał umowę certyfikacyjną z jednostką certyfikującą i spełnia wymagania wszystkich mających zastosowanie dokumentów normatywnych FSC ( tj. pozytywnie przeszedł ocenę zgodności podczas audytu wznawiającego).

W połowie sierpnia br. RDLP w Gdańsku poinformowała o rezygnacji z certyfikatu FSC. Jako powód wskazano zapisy umowy licencyjnej FSC, które zdaniem Lasów Państwowych pozbawiłyby je m.in. wpływu na kształt certyfikatu i jego ewentualne zmiany w przyszłości oraz oddały faktyczne decyzje w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej, organizacji zewnętrznej, która nie będzie ponosiła za nią żadnej odpowiedzialności.

Wkrótce o porzuceniu certyfikatu FSC zaczęły mówić inne regionalne dyrekcje Lasów Państwowych. Według nieoficjalnych informacji wszystkie dyrekcje miałyby zrezygnować z certyfikacji do maja przyszłego roku.

Przeciwko takim decyzjom Lasów Państwowych protestują organizacje skupiające przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem drewna. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Stowarzyszenie Papierników Polskich, Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopodobnych w Polsce, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Programu Ogrodowego, Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego, Polski Komitet Narodowy EPAL, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Związek Polskie Okna i Drzwi, Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna, Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego podkreślają, że certyfikacja drewna pochodzącego z polskich lasów daje krajowym producentom przewagę konkurencyjną na rynkach światowych. Klienci polskich firm zarówno zagraniczni, jak i krajowi wymagają bowiem dostarczania wyrobów certyfikowanych - w większości w systemie FSC.

Liczba wyświetleń: 1724


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

O łaskawcy, jak to dobrze że są tacy wyrozumiali i pozwalają zagubionym ...

owieczkom odnaleźć właściwą drogę...
A tak poważnie- kurek z pieniędzmi się zakręca, to i rura mięknie. Pozycja negocjacyjna klienta się polepsza. Może czas, aby branża drzewna postąpiła podobnie wobec nich?
Rozumiem że Ikea, że klienci zza granicy. Ale czy naprawdę nie przełkną Pefca który jest tańszy? A może czas aby inni certyfikujący zaczęli negocjacje z największymi odbiorcami finalnymi wyrobów, i pogonili wreszcie FSC?

Piotr k. [34]Odpowiedz na ten komentarz2022-11-22 07:47:06

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA