/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
EDUKACJA

Zmarł prof. dr hab. Ginter Józef Hruzik

WLTD UP w Poznaniu

Autor: oprac. dja
Źródło: WLTD UP w Poznaniu
Data: 2022-11-15


14. listopada 2022 roku, w wieku 78 lat, zmarł prof. dr hab. inż. Ginter Józef Hruzik, długoletni nauczyciel akademicki, najpierw w Wyższej Szkole Rolniczej, później Akademii Rolniczej im. A. Cieszkowskiego, a na końcu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Kierownik Katedry Mechanicznej Technologii Drewna w latach 1992-2012 Dziekan Wydziału Technologii Drewna w latach 1996-2002, członek Komisji Nauk Leśnych i Drzewnych PAN.

prof. dr hab. Ginter Józef Hruzik prof. dr hab. Ginter Józef Hruzik Fot. WLTD UP w Poznaniu

Straciliśmy wybitnego naukowca z zakresu drzewnictwa, a szczególnie tartacznictwa, zasłużonego pedagoga i organizatora, wychowawcę wielu pokoleń drzewiarzy, pracowników naukowych i studentów. Straciliśmy dobrego człowieka, przyjaciela, mentora, naszego Profesora.

Ginter Hruzik, urodził się 10. marca 1944 roku w miejscowości Lubliniec. Uczęszczał do Technikum Przemysłu Drzewnego w Radomsku, gdzie zdał egzamin dojrzałości, uzyskując w 1963 roku dyplom technika technologa wyrobów z drewna. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Technologii Drewna WSR w Poznaniu. Studia ukończył w 1968 roku wykonując pracę pod kierunkiem prof. T. Perkitnego, uzyskując dyplom magistra inżyniera mechanicznej technologii drewna.

1. października 1968 roku został przyjęty na asystenckie studia przygotowawcze w Katedrze Tartacznictwa, gdzie od 1969 roku zajmował stanowisko asystenta naukowo-dydaktycznego. Od października 1970 roku pracował na stanowisku starszego asystenta w Instytucie Mechanicznej Technologii Drewna. W dniu 28. maja 1974 roku uchwałą Rady Wydziału Technologii Drewna WSR w Poznaniu, na podstawie pracy pt. „Jakość sosnowego drewna tartacznego jako kryterium optymalizacji produkcji elementów przeznaczeniowych”, uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk leśnych w zakresie drzewnictwa - technologii drewna otrzymał 15 października 1993 roku, na podstawie pracy pt. „Technologiczna optymalizacja przerobu drewna na materiały tarte i półfabrykaty przeznaczeniowe”. Od 1992 do 2012 roku pełnił funkcję kierownika Katedry Mechanicznej Technologii Drewna. W czerwcu 1995 roku został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego. W 2001 roku decyzją Prezydenta RP został mu nadany tytuł profesora.

W latach 1996-99 pełnił funkcję dziekana Wydziału Technologii Drewna Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Począwszy od roku 1976 był członkiem Komisji Technologii Drewna PTPN, zaś od 1996 roku członkiem Komisji Nauk Leśnych i Drzewnych PAN. Od początku swojej pracy w Uczelni był członkiem ZNP, w którym w latach 1980-81 pełnił funkcję przewodniczącego rady oddziałowej WTD.

Prof. Ginter Hruzik nie ograniczał się do sfery nauki. Był postacią szeroko znaną w branży przemysłu drzewnego. Współpracował jako konsultant z wieloma przedsiębiorstwami doradzając im w rozwoju i usprawnianiu technologii przerobu drewna.

Od 1969 roku żonaty, cieszył się miłością dwojga swoich dzieci oraz trojga wnucząt. Zmarł 14. listopada 2022 roku.

Pogrzeb prof. Hruzika odbędzie 23. listopada 2022r. w Poznaniu na Cmentarzu Parafialnym Parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana przy ul. Nowina.

Msza żałobna odprawiona zostanie o godz 11.00 w Kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Poznaniu, ul. Nowina 1.

Liczba wyświetleń: 1793


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA