/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
RYNEK DREWNA

Ceny drewna w Niemczech spadają

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2022-11-03


Niestabilna sytuacja gospodarcza na rynku europejskim oraz malejący popyt na tarcicę iglastą ze strony USA powodują spadek cen tarcicy i surowca drzewnego w Niemczech. Wyjątkiem jest drewno wykorzystywane na cele grzewcze oraz do produkcji papieru.

Ceny drewna w Niemczech spadająCeny drewna w Niemczech spadająFot. D.Jabłoński

Tarcica iglasta

Według Federalnego Urzędu Statystycznego ceny tarcicy iglastej w Niemczech spadły we wrześniu 2022r. o prawie 21% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ceny są również niższe w porównaniu do miesiąca poprzedniego (sierpnia). Spadek miesiąc do miesiąca to blisko 5%.

Za bezpośrednią przyczyną spadku cen tarcicy iglastej uważa się obniżone oczekiwania wzrostu dla branży budowlanej przy jednocześnie rosnących stopach procentowych i wysokiej inflacji. Ekonomiści spodziewają się bezprecedensowej fali bankructw przedsiębiorstw i osób prywatnych w Europie i USA.

Wraz ze zmniejszonym popytem na materiały budowlane, w tym drewno, spadają ich ceny. Nie bez znaczenia jest słabnący popyt na drewno w USA, który również odbija się na cenach. Ceny tarcicy iglastej spadły tam o około jedną trzecią od lata, a o ponad połowę od ostatniego szczytu w lutym. Obecna cena za MBF (1000 stóp deskowych) to poniżej 500 USD wobec ok. 620 USD przed rokiem.

Surowiec iglasty

Jak wskazują dane rynkowe, pod presją są nie tylko producenci i pośrednicy na rynku tarcicy, którzy dysponują sporymi zapasami, ale również właściciele lasów dostarczający surowiec do produkcji.

Najwyższy spadek ceny zanotowano dla kłód drewna świerkowego. W stosunku do połowy ubiegłego roku są niższe o ok. 15-20%. Świeżo ścięta kłoda świerkowa klasy 2b sprzedawana jest obecnie w cenie od 90 do 105 EUR/m3. Ceny dłużyca świerkowej w klasie b kształtuje się na poziomie 105-110 EUR/m3. Drewno prokornikowe sprzedawane jest od 20-25 euro/m3 taniej, jego cena to przeważnie 65-75 EUR/m3.

Ceny kłód sosnowych utrzymują się na względnie stałym poziomie odnotowując niewielki spadek. Cena kłody sosnowej w klasie 2b to 70-75 EUR/m3.

Również na stabilnym poziomie pozostaje cena surowca do produkcji elementów palet, która kształtuje się na poziomie 60 EUR/m3.


Wbrew trendowi: ceny drewna opałowego i papierówki

Gwałtownie wzrosły natomiast ceny drewna opałowego i papierówki. Certyfikowany, świeżo ścięty surowiec do produkcji papieru kosztuje do 42 EUR/m3.

Ceny pelletów i brykietów produkowanych z ubocznych produktów tartacznych wzrosły w ciągu roku o 144,3%, ceny drewna w postaci wiórów lub zrębków wzrosły prawie o tyle samo tj. o 144,5%.

Liczba wyświetleń: 2770


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA