/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Wyniki Fabryki Mebli Forte pod presją załamania rynku

Fabryki Mebli Forte

Autor: oprac. red
Źródło: Fabryki Mebli Forte
Data: 2022-10-27


Fabryki Mebli Forte SA poinformowały o wstępnych wynikach finansowych uzyskanych w III kwartale. 2022r. Zarząd spółki informuje o poważnym załamaniu rynku, które wpłynęło na spadek sprzedaży i zysków.

Wyniki Fabryki Mebli Forte pod presją załamania rynkuWyniki Fabryki Mebli Forte pod presją załamania rynkuFot. FM Forte

Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami przybliżona wartość skonsolidowanych przychodów grupy kapitałowej w III kwartale 2022 roku wyniosła 251 mln zł, z czego 42 mln zł stanowiła sprzedaż poza grupę nadwyżek płyty meblowej wyprodukowanej we własnej fabryce płyty (tj. w Tanne Sp. z o .o. ). W odpowiednim okresie porównawczym (III kw. 2021) przychody wyniosły 340 mln zł w (w tym 50 mln zł stanowiła sprzedaż płyty poza grupę). Oznacza to spadek przychodów ze sprzedaży o 26%.

Szacunkowa wysokość skonsolidowanego wyniku EBIT Grupy Kapitałowej za III kwartał 2022 roku to strata w wysokości 1 mln zł, w stosunku do 41 mln zł zysku w analogicznym okresie roku 2021 (spadek o 102%). EBIT za okres 9 miesięcy 2022 roku ukształtował się na poziomie 54 mln zł, w stosunku do 127 mln zł w analogicznym okresie roku 2021 (spadek o 57%).

Z kolei wysokość skonsolidowanego wyniku EBITDA Grupy Kapitałowej za III kwartał 2022 roku wyniosła 13 mln zł, w stosunku do 55 mln zł w III kwartale roku 2021 (spadek o 76%). EBITDA Grupy Kapitałowej za okres 9 miesięcy 2022 roku wyniosła 95 mln zł, w stosunku do 168 mln zł w analogicznym okresie roku 2021 (spadek o 43%).

Jak informuje zarząd spółki, na obniżenie rentowności wpłynęły trzy główne czynniki:

  • Wysokie koszty surowców i materiałów do produkcji (przede wszystkim drewna i materiałów drewnopochodnych), których przeniesienie na odbiorcę następuje z dużym opóźnieniem.
  • Bardzo duże spowolnienie na rynku meblowym, szczególnie w zakresie sprzedaży mebli skrzyniowych, które negatywnie wpłynęło na dynamikę sprzedaży mebli na wszystkich rynkach obsługiwanych przez Spółkę, a w szczególności na rynku niemieckim. W ujęciu ilościowym sprzedaż mebli w III kwartale 2022 roku była o 40% niższa, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
  • Niski popyt na meble, który bezpośrednio przełożył się na spadek popytu na płytę meblową (pomimo stabilnych cen sprzedaży) czego efektem jest spadek sprzedaży płyty na zewnątrz w ujęciu ilościowym o 40% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego i prawie 58 % w stosunku do II kwartału tego roku.

Forte poinformowało, iż w III kwartale 2022 roku Grupa Kapitałowa nie dotrzymała kowenantów zawartych w umowach kredytowych ze wszystkimi bankami finansującymi. Głównym powodem złamania kowenantu Dług/EBITDA był istotny wzrost kursu EUR/PLN na dzień bilansowy i związany z tym bardzo istotny wzrost ujemnej wyceny otwartych transakcji hedingowych (wzrost o 39 mln zł w porównaniu do wyceny z sierpnia 2022 roku). Zarząd spółki będzie wnioskował do banków o wyłączenie wyceny opcji walutowych z definicji „Długu” mającego wpływ na kalkulację wskaźnika oraz o aneksowanie zawartych umów kredytowych w zakresie podwyższenia wskaźnika. Na dzień publikacji niniejszego raportu finalne ustalenia nie zostały jeszcze poczynione, jednakże zarząd nie dostrzega ryzyka związanego z wypowiedzeniem umów kredytowych.

Podane powyżej wyniki finansowe mają charakter szacunkowy i mogą różnić się od danych ostatecznych, które zostaną zaprezentowane w raporcie za III kwartał 2022 roku.

Liczba wyświetleń: 1460


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Trzeba jeszcze bardziej szaleć na systemie......

Zlokalizowanie w północno wschodniej Polsce 5 zakładow produkcyjnych w promieniu 100km Biskupiec Grajewo Suwałki Bielsk Podlaski Bartoszyce przy ograniczonych zasobach nakręca spirale szalenstwa cenowego ,przebijania do niebotycznych cen za surowiec.Działając w ten sposob te molochy wyeliminują male i srednie firmy bo nie bedziemy w stanie zwiekszac swojej historii zakupów. Lp obudzą się z ręką w nocniku kiedy te molochy zaczną dyktować ceny lasom.

jesion [111]Odpowiedz na ten komentarz2022-10-28 14:53:22

Zgłoś nadużycie

...mozna mówić wszystko, ale od kiedy pamiętam to było mówione,że się ...

lasy obudzą z ręką w nocniku. Faktycznie zdarzało się, że drewno się nie sprzedawało. Aktualnie mamy deficyt podaży, a lasy korzystają z sytuacji tak jak to wszyscy producenci korzystali przez ostatni rok. Problem lasów jest taki, że zawsze reagują za późno, bo taki jest system sprzedaży. Co mają zarobic to i tak zarobią, a później się zobaczy. Co nie oznacza, że można spodziewać się w kolejnych przetargach obniżki cen wywoławczych.

gg [76]Odpowiedz na ten komentarz2022-10-31 20:31:52

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA