/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BHP

Czym są systemy wykrywania i gaszenia iskier?

Autor:
Źródło: Firefly
Data: 2022-10-04


Ogień to jeden z najgroźniejszych żywiołów. W wielu dziedzinach przemysłu pojawienie się pożaru może być niezwykle niebezpieczne i powodować nie tylko ogromne straty finansowe, ale także zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu wielu osób. Z tego powodu firmy, które posiadają materiały łatwopalne i wykorzystują je w swojej pracy dbają o odpowiedni poziom ochrony przeciwpożarowej. Do tego celu wykorzystuje się między innymi systemy wykrywania oraz gaszenia iskier.

Czym są systemy wykrywania i gaszenia iskier?Czym są systemy wykrywania i gaszenia iskier?Fot. Firefly

  1. Czym jest system wykrywania i gaszenia iskier?
  2. Dlaczego w wielu dziedzinach przemysłu niezbędne jest wykorzystanie systemu wykrywania i gaszenia iskier?

Czym jednak tak naprawdę jest system gaszenia iskier i w jaki sposób działa? Zastanówmy się nad tym.

Czym jest system wykrywania i gaszenia iskier?

Systemy wykrywania i gaszenia iskier to konstrukcje, których celem jest uniknięcie pożarów w przypadku pojawienia się mogących je zaprószyć iskier. W rezultacie system pozwala także na prewencję wybuchów. System wykrywania i gaszenia iskier składa się z elementów takich jak detektor iskier, centrala sterująca urządzeniem, odpowiednie systemy gaśnicze czy hydrofor, zapewniający optymalne ciśnienie wody. Przydatna może być także centrala grzewcza. Jako środek gaśniczy zazwyczaj wykorzystywana jest woda.

Dlaczego w wielu dziedzinach przemysłu niezbędne jest wykorzystanie systemu wykrywania i gaszenia iskier?

Branże, które wykorzystują materiały palne mogą wiele ryzykować, rezygnując z systemów wykrywania i gaszenia iskier. System wykrywania iskier to doskonała inwestycja w bezpieczeństwo nie tylko pracowników, ale także całego procesu produkcji oraz towarów. Systemy gaszenia iskier pozwalają na uniknięcie ogromnych strat, jakie powoduje wybuch lub pojawienie się ognia. W przemyśle to absolutnie niezbędny element wyposażenia, który jest prostym i łatwym rozwiązaniem niezwykle poważnego problemu.

Detektory iskier szczególnie przydają się:
• w przemyśle drzewnym,
• w elektrowni,
• w branżach zajmujących się tekstyliami,
• w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Są one istotne wszędzie tam, gdzie pożar będzie szczególnie niebezpieczny i trudny do ugaszenia, a pojawiające się iskry zwiększają ryzyko jego wystąpienia.

W przypadku pojawienia się iskier proces gaszenia przeprowadzony w minimalnym odstępie czasu może być szansą, która pozwoli zminimalizować straty a w skrajnych przypadkach nawet ocalić życie ludzkie. Dobry czujnik iskier to szansa na uniknięcie ogromnego niebezpieczeństwa - warto zastosować prewencyjne rozwiązanie i zainwestować w tę ochronę przeciwpożarową.

Liczba wyświetleń: 1437


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA