/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

PIGPD: Przedsiębiorcy planują walkę o zmianę zasad sprzedaży drewna

PIGPD

Autor: oprac. red
Źródło: PIGPD
Data: 2022-09-29


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego wydała komunikat dotyczący opublikowanych przez Lasy Państwowe zasad sprzedaży surowca drzewnego na rok 2023. Przedsiębiorcy wskazują, że przyjęte przez leśników zasady skutkować mogą drastyczną wzrostem cen wyjściowych na drewno.

PIGPD: Przedsiębiorcy planują walkę o zmianę zasad sprzedaży drewnaPIGPD: Przedsiębiorcy planują walkę o zmianę zasad sprzedaży drewnaFot. D.Jabłoński

Szanowni Państwo,

Z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy ogłoszenie zasad sprzedaży drewna na rok 2023. Trzon w zasadzie nie został zmieniony, a zmiany jakie zaproponowały Lasy Państwowe należy określić mianem kosmetycznych.

Trudno nazwać rewolucyjną zmianą, zmniejszenie o 5% wagi ceny do 80%. Punktowanie przerobu, jego głębokości, miałoby sens jedynie w przypadku znacznego zwiększenia ilości punktów, obecnie leśnicy proponują 10 punktów.

Jedyną rewolucyjną zmianą jaką nam zaproponowano jest drastyczna podwyżka cen wyjściowych. Algorytm jaki nam pokazano na ostatnim spotkaniu zakłada, że w skrajnych przypadkach sosna W może kosztować ponad 40% więcej już na starcie!

Drewno liściaste będzie jeszcze droższe. Oznacza to iż ostateczny koszt zakupu surowca może być wyższy nawet o 60%!

Na takie działanie nie ma zgody. Wszystkie organizacje branżowe zadecydowały o napisaniu listu otwartego do Premiera Morawieckiego, który ukaże się w najbliższy poniedziałek w kilku gazetach ogólnopolskich.

Zostaliśmy zaskoczeni tak szybkim ogłoszeniem nowych rozwiązań, jeszcze 7. września proszono nas o przedstawienie naszych uwag do proponowanych zasad przez Lasy Państwowe. Zapewniano nas o woli kontynuacji szukania kompromisu. Organizacje branżowe jednym głosem wystosowały odpowiednie pismo, w którym przedstawiliśmy nasze uwagi. Co więcej, w trakcie spotkania w sposób merytoryczny odnosiliśmy się do zapisów, z którymi nie mogliśmy się zgodzić. Informowaliśmy Państwa w komunikacie z dnia 20. września o stanie rozmów i oczekiwaniach.

Niestety lasy Państwowe bez żadnego uprzedzenia skierowały do nas pismo o zaprzestaniu dalszych negocjacji i natychmiast, kilka godzin później, została ogłoszona decyzja 107 DG LP Józefa Kubicy.

Chcemy Państwa zapewnić, że będziemy walczyć o zmianę proponowanych zasad. Nie ma zgody Izby oraz pozostałych organizacji na tak drastyczne podwyżki cen surowca.

Z wyrazami szacunku

Prezydent PIGPD Marek Kubiak
Rada PIGPD
Biuro PIGPD

Liczba wyświetleń: 1996


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Drewno S2ap

Przerzucenie 1 mln m3 drewna S2ap (z puli energetycznej) w Detal też spowoduje ogromny wzrost cen drewna średniowymiarowego na PLD i Systemówkach!!!

..... [1]Odpowiedz na ten komentarz2022-09-29 15:16:12

Zgłoś nadużycie

re:

To na pewno, ale węgiel kupić trudno, a kolejki po zakup opału są jak do kasy na kolejkę na Kasprowy. Przyszły rok też łatwy w tym aspekcie nie będzie to i te ruchy.
Drugi aspekt: rynek makulatury stoi... pełne place :(

Pozdrawiam

Robert [50]Odpowiedz na ten komentarz2022-10-03 10:39:52

Zgłoś nadużycie

Okupacja.

Nie łudźmy się... nie Polacy rządzą Polskimi Lasami... i nie tylko lasami

krzysztof [11]Odpowiedz na ten komentarz2022-10-03 20:04:30

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA