/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

RDLP Toruń rezygnuje z certyfikatu FSC

Lasy Państwowe

Autor: oprac. dja
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2022-09-28


RDLP Toruń rezygnuje z certyfikacji gospodarki leśnej w standardzie FSC. Chcąc wywiązać się ze zobowiązań wobec klientów, dotychczasowy certyfikat został przedłużony do końca bieżącego roku.

RDLP Toruń rezygnuje z certyfikatu FSCRDLP Toruń rezygnuje z certyfikatu FSCFot. D.Jabłoński

RDLP w Toruniu jest kolejną dyrekcją po dyrekcjach regionalnych w Łodzi i Gdańsku, która rezygnuje z certyfikacji gospodarki w systemie FSC.

-Z dniem 01.01.2023r. wygasa certyfikat gospodarki leśnej w standardzie FSC uzyskany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu i nie zamierzamy go wznawiać - informuje Bartosz Pewniak, zastępca dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. -Była to dla nas bardzo trudna decyzja, ponieważ wiemy, jak ważne dla społeczeństwa oraz przedsiębiorców zajmujących się przerobem drewna, są wszelkiego rodzaj potwierdzenia zgodności naszych działań z przyjętymi normami i zasadami, które określają kierunek odpowiedzialnego zajmowania się zasobami przyrodniczymi - dodaje Pewniak.

W odpowiedzi na pytania portalu DREWNO.PL, RDLP w Toruniu wyjaśnia, że u podstaw decyzji o rezygnacji z certyfikatu FSC stanęło wiele przyczyn, z których część właśnie wiązała się z brakiem przejrzystości prac nad nowym Krajowym Standardem Gospodarki Leśnej FSC. W szczególności chodzi o brak udziału w pracach nad tym dokumentem przedstawicieli Lasów Państwowych, którzy są najbardziej zainteresowani jego ostateczną wersją.

-Z niepokojem przyjęliśmy informację o rozwiązaniu przez FSC International w dniu 11.02.2022r. Grupy Roboczej, która opracowywała Krajowy Standard FSC. Poddany konsultacjom projekt standardu FSC, opracowany przez grupę tylko przedstawicieli firm certyfikujących, jest trudny do zaakceptowania z uwagi na niejednoznaczne i trudno mierzalne wskaźniki, które pozwalają na dowolną ich interpretację. Poza tym nieakceptowalne są zapisy Umowy licencyjnej na Plan Certyfikacyjny FSC, traktujące o sposobie rozstrzygania wszelkich sporów przez Niemiecką Instytucję Arbitrażową według prawa materialnego Niemiec, bez możliwości odwołania do sądów powszechnych. Instytucje działające w Polsce, na podstawie prawa krajowego, nie powinny być oceniane według prawa innego kraju - mówi Bartosz Pewniak.

RDLP w Toruniu poinformowało, że zamierza nadal prowadzić trwale zrównoważoną gospodarkę leśną, respektującą zapisy obowiązującej aktualnie wersji Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC w Polsce (FSC-STD-POL-01-02-2013-PL). Dla dochowania powyższego, wydane zostanie zarządzenie Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wprowadzające wewnętrzną regulację polecającą przestrzeganie szeregu obowiązków wynikających z zasad i kryteriów zawartych w obecnym standardzie FSC wraz ze stosowną procedurą wewnętrznego audytu.

-Naszym celem jest prowadzenie zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej w dbałości o zachowanie i poprawę różnorodności biologicznej naszych lasów, a także ich trwałości i zdrowotności. Nasze nadleśnictwa realizują wiele zadań proprzyrodniczych i ekologicznych wykraczających poza zapisy standardu FSC - wskazuje Bartosz Pewniak.

Warto przypomnieć, że gospodarka leśna prowadzona przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu jest corocznie pozytywnie oceniana przez niezależne podmioty w ramach systemu certyfikacji PEFC. Obecny certyfikat PEFC jest ważny do 28.11.2023 roku i jak informują toruńscy leśnicy, będzie utrzymywany przez kolejne lata.

Liczba wyświetleń: 2142


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA