/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

III Festiwal Naturalnego Budowania

Autor:
Źródło: OSBN
Data: 2022-09-10


III Festiwal Naturalnego Budowania odbędzie się w dniach od 30. września do 2. października we Wrocławiu. W programie znajdą się wykłady, debaty, spotkania oraz warsztaty dla początkujących i zaawansowanych miłośników budowania z materiałów naturalnych. Uczestnicy będą też mogli odwiedzić stoiska wystawowo-targowe.

III Festiwal Naturalnego Budowania III Festiwal Naturalnego Budowania Fot. Anna Ołdytowska

Jak budować w czasie kryzysów? Goście specjalni III Festiwalu Naturalnego Budowania udzielą odpowiedzi.

W Szwajcarii powstają biurowce, w których montuje się używane okna i kompletne wyposażenie „z drugiej ręki”. W Dani projektuje się całe dzielnice tak, by ograniczyć emisję CO2. W Ukrainie niektórzy nadal decydują się budować zdrowo i ekologicznie z „betonu konopnego” – m.in. o tym będzie można usłyszeć na III Festiwalu Naturalnego Budowania, który odbędzie się we Wrocławiu na przełomie września i października.

Niezależnie, czy pytamy o kryzys ekonomiczny, klimatyczny, czy o wojnę w Ukrainie – w każdym przypadku kluczem do odpowiedzi na pytanie „jak budować” będą naturalne lub wielokrotnie używane materiały.

-III edycja Festiwalu pokaże, że budowanie zdrowych i naturalnych domów jest dostępne i szybkie. Dzieje się dzięki prefabrykacji ścian z paneli słomianych, tworzonych w halach producentów, a potem dostarczanych i montowanych na budowie w kilka dni. Na festiwalu odkryjemy także technikę budowana z betonu konopnego - mieszanki paździerza konopnego z wapnem. Równie ważne będą świadectwa właścicieli domów naturalnych, którzy opowiedzą o zdrowym i naturalnym życiu prowadzonym w takich domach – mówi Wojciech Owczarzak, koordynator tegorocznej edycji Festiwalu.

Pierwszy dzień (30 września) to oficjalne otwarcie festiwalu w Muzeum Architektury. To również okazja do zaprezentowania szczególnej roli naturalnego budownictwa w powstrzymywaniu antropogenicznej zmiany klimatu i zwalczaniu jej skutków. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mateusz Mastalski, ekspert projektowania „eko” pracujący na co dzień w uznanej duńskiej pracowni architektonicznej Henning Larsen. Mastalski, pełniący tam funkcję Associate Design Directora, podzieli się z uczestnikami Festiwalu swoi „skandynawskim”, a więc całościowym spojrzeniem na projektowanie miast i budynków.

Z kolei o zastosowaniu naturalnych materiałów budowlanych na przykładzie krajowych projektów opowiedzą ̨ m.in. Magdalena Górska, Michał Koziej i Przemysław Woś z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (OSBN).

Podsumowaniem pierwszego dnia festiwalu będzie dyskusja z udziałem projektantów „obu stron” – zarówno wykorzystujących materiały naturalne, jak i tych reprezentujących „mainstream” budownictwa. Eksperci odpowiedzą na pytanie, jak budować i mieszkać w czasach kryzysu klimatycznego i energetycznego.

III Festiwal Naturalnego Budowania III Festiwal Naturalnego Budowania Fot. OSBN

Drugiego dnia (1. października) festiwal przeniesie się do Browaru Mieszczańskiego, w którym zaprezentowane zostaną wszystkie tajniki naturalnego budowania oraz wtórnego wykorzystania komponentów – do recyclingu, upcyclingu, remontów i przebudów. Prezentację o dużych projektach, realizowanych z wykorzystaniem materiałów z odzysku, przedstawi Christoph Müller ze szwajcarskiej firmy Zirkular.

Ważną częścią programu tego dnia, skierowaną przede wszystkim do osób myślących o budowaniu naturalnego domu, będą prezentacje w cyklu „Budowa krok po kroku” i te dotyczące planowania – tak budżetu, jak i własnoręcznej budowy. Doświadczeniem podzielą się m.in. Moritz Reichert, Michał Koziej, Jakub Włódarczak,

Przemysław Raj i Ryszard Biliński z OSBN. To wyjątkowa szansa, by jednego dnia zobaczyć różnorakie procesy budowy domów – z prefabrykowanych paneli słomianych, jak i z kostek słomy, budynków z hempcrete (czyli betonu konopnego) oraz z gliny. Odbędą się też prezentacje o redukcji śladu węglowego, Nowym Bauhausie – europejskiej wizji zmian w architekturze, a także o projektowaniu permakulturowym oraz warsztaty i pokazy z
zastosowania wypełnień hempcrete, kładzenia tynków glinianych i renowacji drewna. Na stoiskach przed budynkiem, w strefie otwartej, będzie można zobaczyć i dotknąć wielu naturalnych materiałów oraz porozmawiać z osobami, które je produkują i stosują.

Trzeci dzień festiwalu (2. października, również w Browarze Mieszczańskim) zostanie poświęcony tematowi kształtowania domów i ich otoczenia. Uczestnicy opowiedzą jak należy ogrzewać budynki i jak powinny on funkcjonować w kontekście energii (jej zużycia i pozyskiwania). Gościem specjalnym tego dnia będzie Sergiej Kovalenkov, znany też jako „Doctor Hemphouse”, jeden z najbardziej rozpoznawalnych ekspertów od budowania z konopi na świecie. Sergiej podzieli się swoim doświadczeniem zdobytym podczas pracy w Europie i Ameryce, a także opowie o swoich najnowszych projektach – budowach hempcrete powstających w zachodniej Ukrainie po to, by zapewnić dach nad głową ludziom uciekającym z rejonów objętych wojną.

O wadze detali w naturalnym budownictwie opowiedzą Anna Zawadzka i Jan Dowgiałło, a Tomasz Mielczyński poprowadzi rozważania o roli energii w budynkach, a także o wadze powiązania domu z otoczeniem i życiem jego mieszkańców. W programie jest też spotkanie ze zdunem – Ryszard Buczek dostarczy gościom Festiwalu solidną porcję wiedzy o możliwościach ogrzewania współczesnych domów piecami masywnymi. Także tego dnia odbędą się warsztaty i pokazy, a strefa stoisk na zewnątrz pozostanie otwarta. Symbolicznym podsumowaniem całego Festiwalu stanie się z kolei spotkanie z osobami, które już mieszkają w domach powstałych z naturalnych surowców.

Festiwal Naturalnego Budowania to wyjątkowa okazja do zdobycia praktycznej wiedzy dla osób planujących budowę lub remont domu, a także do wymiany doświadczeń, wiedzy i networkingu dla architektów czy przedstawicieli firm budownictwa naturalnego oraz studentów. Na Festiwalu można poznać teorię – na wykładach, oraz praktykę – na warsztatach, dokładnie poznać naturalne materiały i technologie oraz spotkać się bezpośrednio z najlepszymi specjalistami z Polski i Europy. Poprzednie edycje Festiwalu odbyły się w 2017 roku w Warszawie i 2019 roku w Łodzi.

Tegoroczna edycja Festiwalu jest ponadto elementem realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie”, finansowanego z funduszy EOG w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Więcej o Festiwalu:
Oficjalna strona internetowa Festiwalu: https://festiwal.osbn.pl/
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/3247982238782083
Wejściówki: https://zrzutka.pl/hm4x8x

Liczba wyświetleń: 7743


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA