/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Duży spadek rentowności Fabryk Mebli Forte

Fabryki Mebli Forte

Autor: oprac. red
Źródło: Fabryki Mebli Forte
Data: 2022-07-27


Grupy Kapitałowa Fabryk Mebli Forte SA podała wstępną informację o wynikach finansowych osiągniętych w II kwartale 2022 roku. Firma zanotowała spadek wyniku skonsolidowanego wyniku EBIT o 46% r/r.

Duży spadek rentowności Fabryk Mebli ForteDuży spadek rentowności Fabryk Mebli ForteFot. FM Forte

Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami przybliżona wartość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Forte w II kwartale 2022 roku wyniosła 333 mln zł (w tym 91 mln zł stanowiła sprzedaż poza Grupę nadwyżek płyty meblowej wyprodukowanej we własnej fabryce płyty, tj. w TANNE Sp. z o .o.) wobec 310 mln zł w okresie porównawczym 2021 roku (w tym 41 mln zł stanowiła sprzedaż płyty poza Grupę), czyli była o 7 % wyższa w stosunku do roku 2021.

Szacunkowa wysokość skonsolidowanego wyniku EBIT Grupy Kapitałowej za II kwartał 2022 roku wyniosła 22 mln zł, w stosunku do 41 mln zł analogicznego okresu roku 2021 roku (spadek o 46%). EBIT za całe I półrocze 2022 roku ukształtował się na poziomie 54 mln zł, w stosunku do 86 mln zł w analogicznym okresie roku 2021 (spadek o 37%).

Szacunkowa wysokość skonsolidowanego wyniku EBITDA Grupy Kapitałowej za II kwartał 2022 roku wyniosła 36 mln zł, w stosunku do 55 mln zł w II kwartale roku 2021 (spadek o 34 %). EBITDA Grupy Kapitałowej za całe I półrocze 2022 roku wyniosła 82 mln zł, w stosunku do 113 mln zł w analogicznym okresie roku 2021 (spadek o 27 %).

Jak informuje zarząd spółki, głównym powodem obniżenia rentowności jest wysoki wzrost kosztów surowców i materiałów do produkcji (przede wszystkim drewna i materiałów drewnopochodnych), których przeniesienie na odbiorcę następuje z dużym opóźnieniem. Jednocześnie w II kwartale 2022r. można zaobserwować wyraźne spowolnienie na rynku meblowym, które negatywnie wpływa na dynamikę sprzedaży mebli na wszystkich rynkach obsługiwanych przez Spółkę. W ujęciu ilościowym sprzedaż mebli w I połowie 2022 roku jest o prawie 10 % niższa, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Pozytywnym czynnikiem w II kwartale 2022 roku był rynek płyty meblowej, na którym w związku z mocno ograniczoną podażą, pomimo niższego popytu na meble, udaje się przełożyć wzrastające koszty produkcji na cenę produktu, przy pełnym wykorzystaniu mocy produkcyjnych fabryki płyt wiórowych w TANNE Sp. z o.o.

W wydanym komunikacie poinformowano również o utworzeniu w II kwartale 2022 odpisu na udziały w Yestersen Sp. z o.o. w kwocie 4,6 mln zł w związku z powzięciem informacji o zamknięciu przez spółkę Yestersen Sp. z o. o. showroomu oraz likwidacji platformy e-commercee. Utworzony odpis obciążył koszty działalności finansowej okresu sprawozdawczego. Forte zainwestowało w Yestersen niecały rok temu.

Podane powyżej wyniki finansowe mają charakter szacunkowy i mogą różnić się od danych ostatecznych, które zostaną zaprezentowane w raporcie za I półrocze 2022 roku - zastrzega zarząd Fabryk Mebli Forte.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA