/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Prokuratura zawiesiła śledztwo w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

Rzeczpospolita

Autor: oprac. red
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2022-07-25


30. czerwca Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zawiesiła śledztwo w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej w 2017r. - poinformowała Rzeczpospolita.

Prokuratura zawiesiła śledztwo w sprawie wycinki w Puszczy BiałowieskiejProkuratura zawiesiła śledztwo w sprawie wycinki w Puszczy BiałowieskiejFot. Elen Marlen / Depositphotos

Wycinkę w lasach gospodarczych na terenie Puszczy Białowieskiej uruchomiły latem 2017r. Lasy Państwowe w związku z gradacją kornika na podstawie decyzji ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszko, który w 2016r. dopuścił do zwiększenia pozyskania w nadleśnictwach Browsk, Hajnówka i Białowieża, po jego radykalnym ograniczeniu jakie miało miejsce w latach 2011-2012. Leśnicy prowadząc pozyskanie drewna świerkowego planowali powstrzymać rozmiary klęski spowodowanej przez kornika i zminimalizować straty surowcu drzewnym.

Wycinka doprowadziła do protestów organizacji ekologicznych, w ocenie których tereny objęte działaniami gospodarczymi stanowiły "lasy naturalne". Ostatecznie, w skutek braku chęci porozumienia i podejmowanych przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego decyzji doszło do eskalacji sporu, który doprowadził do wizerunkowej katastrofy Lasów Państwowych i zawodu leśnika.

Wycinka została wstrzymana dopiero w 2018r. po wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE, który nakazał polskiemu rządowi jej natychmiastowe przerwanie pod groźbą kar rzędu 100 tys. euro dziennie.

Według różnych danych, gradacja kornika w latach 2015-2020 doprowadziła do zamarcia ok. 25-30% drzewostanów świerkowych rosnących na terenie Puszczy Białowieskiej. Ilość ta przekłada się na ok. 6 mln m3 surowca drzewnego wartego ok. 1,5 mld zł pozostawionego do rozkładu w lesie.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez ministra środowiska i dyrektora generalnego Lasów Państwowych w związku z przekroczeniem uprawnień na szkodę interesu publicznego, dokonując zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, złożyła posłanka Platformy Obywatelskiej - Gabriela Lenartowicz w 2017r.

Początkowo prokuratura w Białymstoku odmówiła śledztwa, jednak w 2018r. sąd nakazał jej wszczęcie postępowania. Obecne zawieszenie związane jest problemem wyłonienia biegłych. „W pierwszej kolejności zwrócono się do jednostek naukowych, z których jedyną pozytywną odpowiedź uzyskano wyłącznie ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, przy czym odstąpiono od powoływania tejże jednostki z uwagi na zarzuty co do bezstronności biegłych, wysuwane przez występującą w niniejszym postępowaniu organizację społeczną Pracownię na Rzecz Wszystkich Istot” – pisze prokuratura cytowana przez Rzeczpospolitą i dodaje, że inni biegli często odpowiadali negatywnie, powołując się m.in. na związki z Lasami Państwowymi, a ci, którzy zgodzili się podjąć ekspertyzy, nie dają gwarancji jej należytego wykonania albo stawiają wygórowane warunki finansowe.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA