/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TARTACZNICTWO

SYLVA uruchamia własną elektrociepłownię

Autor: oprac. red
Źródło: Sylva
Data: 2022-07-20


Należąca do Grupy PiveteauBois spółka SYLVA Sp. z o.o., kończy inwestycję związaną z budową elektrociepłowni na terenie tartaku w miejscowości Wiele (woj. pomorskie).

SYLVA uruchamia własną elektrociepłownięSYLVA uruchamia własną elektrociepłownięFot. Sylva

Na wrzesień br. zaplanowano uruchomienie elektrociepłowni na biomasę o mocy 5MW, która będzie dostarczać energię elektryczną i cieplną potrzebną w produkcji. Inwestycja we własne, nowoczesne źródła zapewni bezpieczne i stabilne zasilanie zakładu w energię oraz w całości pokryje zapotrzebowanie firmy.

Budowa elektrociepłowni to złożony proces, na który składało się przygotowanie projektu, uzyskanie funduszy, a także budowa i rozruch obiektu. SYLVA uzyskała dofinansowanie na inwestycję z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie ponad 45,136 mln zł.

Piotr Taube, Dyrektor Techniczny SYLVA sp. z o.o.Piotr Taube, Dyrektor Techniczny SYLVA sp. z o.o.Fot. Sylva

-Kogeneracja powstała dzięki wiedzy, doświadczeniu i determinacji wielu osób. Celem było uzyskanie dla SYLVA niezależności energetycznej. Samodzielność zakładu w zakresie pozyskiwania prądu poprawi też przesył energii w gminie. Powstała nadwyżka energii zostanie przekazana do sieci energetycznej - o głównych korzyściach z uruchomienia projektu mówi Piotr Taube, Dyrektor Techniczny, SYLVA.

SYLVA w swoich działaniach kieruje się troską o środowisko naturalne, wykorzystując odnawialne źródło energii (OZE). Wykorzystana technologia wspomaga w ograniczeniu zużycia paliw do produkcji energii, przy jednoczesnym zwiększeniu jej ilości, a także sprzyja w walce ze smogiem.

Tartak SYLVA w Wielu działa w oparciu o najnowocześniejsze technologie wykorzystywane w branży drzewnej w Europie i na świecie. Prowadzi racjonalną gospodarkę surowcową i jest to jeden z kluczowych elementów sukcesu firmy. Surowiec drzewny dostarczany jest do firmy wyłącznie od certyfikowanych dostawców zrzeszonych i kontrolowanych przez Forest Stewardship Council. Zakład wykorzystuje w 100% zakupione drewno, mając na uwadze, że jest to bardzo cenny zasób i należy szanować każdy jego element.

Frederic de Schaeck, Dyrektor Generalny SYLVA sp. z o.o.Frederic de Schaeck, Dyrektor Generalny SYLVA sp. z o.o.Fot. Sylva

-Budowa elektrociepłowni jest ściśle powiązana z naszą strategią. SYLVA wpisuje się w ogólnonarodowe i europejskie strategie ochrony środowiska - wskazuje Frederic de Schaeck, Dyrektor Generalny spółki. -Dzięki elektrociepłowni spółka będzie produkowała "zieloną" energię elektryczną i cieplną. Wykorzystywanie w procesach produkcyjnych odnawialnej energii elektrycznej i cieplnej obniży w znacznej mierze emisję gazów cieplarnianych - dodaje Frederic de Schaeck.


SYLVA Sp. z o.o. jest jednym z największych w Polsce zakładów przetwórstwa drzewnego. Zlokalizowany w miejscowości Wiele tartak produkuje drewno konstrukcyjne, deski elewacyjne i tarasowe, produkty ogrodowe, a także wytwarza pellet certyfikowany znakiem DIN Plus. W 2020r. spółka osiągnęła przychody na poziomie 156,669 mln zł (2019: 144,600 mln zł). Zysk z działalności operacyjnej wyniósł  5,115 mln zł (2019: 13,072 mln zł), a zysk netto 1,123 mln zł wobec 9,852 mln zł rok wcześniej.

Sylva sp. z o.o. należy do francuskiej Grupy PiveteauBois, której historia sięga 1948r. Aktualnie grupa składa się z trzech zakładów produkcyjnych (1 w Polsce i 2 we Francji), które łącznie zatrudniają około 1400 pracowników, z czego w Polsce 370 osób. 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA