DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polacy zmuszają Niemców do walki o miejsca pracy

Autor:
Źródło:
Data: 2005-05-17


W dniu 13.05.2005r. w duńskim Berlingske Tidende ukazał się artykuł Michaela Kuttnera pt. "Polacy zmuszają Niemców do walki".
Gazeta informuje, że w Berlinie mieszka 24 tys. Polaków, a kolejne tysiące dojeżdżają tam codziennie do pracy, głównie w charakterze sprzątaczek i opiekunek do dzieci...

Napływ siły roboczej z Polski zmusza Niemców do walki o miejsca pracy, która jednak w większości przypadków wygrywają przybysze zza wschodniej granicy. K. zwraca uwagę na dwie strony tego zjawiska.
Skutkiem pozytywnym jest spadek cen towarów i usług w Niemczech oraz poprawa warunków życia obywateli nowych państw członkowskich UE, którzy znajdują zatrudnienie w Niemczech. Z drugiej strony nisko opłacani obcokrajowcy odbierają pracę Niemcom, wśród których liczba bezrobotnych w ciągu ostatnich 15 lat wzrosła z 2,4 mln do 5,2 mln.
Inne zagrożenie dla niemieckich pracobiorców stanowi tania siła robocza z Azji, dokąd zachodnie przedsiębiorstwa przemysłowe coraz częściej przenoszą produkcję. K. podkreśla, iż w obliczu podobnych problemów stoją takie państwa jak Dania czy Austria. Jednak dzięki większej elastyczności tamtejszych rynków pracy, poziom bezrobocia w tych krajach jest obecnie znacznie niższy niż w Niemczech.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz