/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY OPAŁOWE

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece apeluje o obniżenie VAT na drewno opałowe

Autor:
Źródło: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece
Data: 2022-06-21


Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece zbiera podpisy pod petycją o obniżenie VAT na drewno opałowe Obecnie drewno opałowe objęte jest stawką VAT w wysokości 23%.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece apeluje o obniżenie VAT na drewno opałoweOgólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece apeluje o obniżenie VAT na drewno opałoweFot. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece

Zdaniem organizatorów petycji zerowa stawka VAT na drewno opałowe będzie dla obywateli ulgą w czasach niepewności energetycznej i wysokich cen innych nośników energii. Pozwoli Polakom zabezpieczyć swoje gospodarstwa domowe na wypadek dalszych wzrostów cen gazu, węgla i prądu. Będzie stanowić koło ratunkowe szczególnie dla najuboższych obywateli, dla których drewno opałowe jest jedyną osiągalną alternatywą.

Jak uzasadnia Stowarzyszenie Kominki i Piece, drewno jest rodzimym i ogólnodostępnym ODNAWIALNYM ŹRÓDŁEM ENERGII. Tymczasem gaz, który jest w większości importowany i jest PALIWEM KOPALNYM, objęty jest stawką VAT 0%. Energia elektryczna, która w naszych warunkach powstaje głównie ze spalania PALIW KOPALNYCH, objęta jest stawką VAT 5%. W tej sytuacji 23% stawka VAT na drewno jest nieproporcjonalnie wysoka i niczym nieuzasadniona .

Takie promowanie paliw kopalnych, przy jednoczesnej dyskryminacji odnawialnego źródła energii jakim jest drewno, narusza zasadę sprawiedliwości społecznej i uczciwego traktowania obywateli.

Wprowadzane w ostatnich latach uchwały antysmogowe nałożyły na obywateli obowiązek eliminacji przestarzałych, nieekologicznych palenisk spalających drewno. Udało się uruchomić wielki proces zamiany starych kominków i pieców na nowoczesne, niskoemisyjne urządzenia spełniające unijne normy Ekoprojektu. Teraz musimy zadbać o powszechną dostępność drewna opałowego do tych palenisk. Państwo powinno promować odnawialne źródła energii w każdej postaci i ułatwiać obywatelom korzystanie z tak ważnego rodzimego zasobu naturalnego, jakim jest drewno. Dodatkowo zerowa stawka VAT będzie wspierać zwiększanie udziału ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII w miksie energetycznym.

Ostatniej zimy w wielu miejscach dochodziło do kilkudniowych przerw w dostawach energii elektrycznej na skutek nieprzychylnej pogody. Zdaliśmy sobie sprawę jak niebezpiecznie jest być uzależnionym od prądu. Kotły gazowe i pompy ciepła nie grzeją w sytuacji braku prądu. Kominki i piece spalające drewno stanowią zabezpieczenie naszych domów na wypadek przerwania przesyłu prądu. Zmniejszenie stawki VAT na drewno opałowe pozwoli Polakom stworzyć magazyn bezpiecznej, niezależnej energii na wypadek długotrwałych przerw w dostawie prądu.

Podpis pod petycją można złożyć na stronie https://www.openpetition.eu/pl/petition/online/apel-o-wprowadzenie-stawki-0-vat-na-drewno-opalowe

Po zebraniu podpisów petycja zostanie skierowana do Premiera, Prezydenta oraz do właściwych  ministerstw

Liczba wyświetleń: 1488


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA