/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Unihouse: Bogaty portfel zamówień w cieniu rosnących kosztów

Unibep

Autor: oprac. red
Źródło: Unibep
Data: 2022-06-06


Unibep SA w raporcie skonsolidowanym za pierwszy kwartał poinformował o sytuacji w spółce zależnej zajmującej się drewnianym budownictwem modułowym - Unihouse SA.

Unihouse: Bogaty portfel zamówień w cieniu rosnących kosztówUnihouse: Bogaty portfel zamówień w cieniu rosnących kosztówFot. Unihouse

Jak wynika z raportu, przychody z umów z klientami segmentu budownictwa modułowego w I kwartale. 2022r. wyniosły 55,759 mln zł (2021: 66,797 mln zł). Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 118 tys. zł, wobec 1,683 mln zł rok wcześniej. Jak poinformowano wyniki te były lepsze od planowanych - zarówno w zrealizowanej sprzedaży, jak i wyniku finansowego.

Unihouse cały czas monitoruje koszty produkcji, w tym koszty stałe oraz optymalizuje procesy w fabryce i na placach budów, skupiając się na osiągnięciu założonych rentowności w poszczególnych projektach. Celem spółki jest wykorzystanie rosnącego zainteresowania budownictwem energooszczędnym i ekologicznym – dotyczy to zarówno rynków skandynawskich, jak też rynków niemieckiego i polskiego. Portfel zamówień spółki na koniec marca br. wynosił ok. 290 mln zł (do realizacji w okresie od drugiego kwartału 2022 do końca roku 2022 i na lata kolejne).

Spółka konsekwentnie rozwija swoją działalność na rynkach skandynawskich (Norwegia), jak też na rynku niemieckim, który określono jako najbardziej perspektywiczny w 2022r. Obecnie w Niemczech Unihouse ma zawartych 5 kontraktów. Dla jednego z nich w I kw. br. rozpoczęto już produkcję modułów.

Na rynku krajowym firma promuje swoje produkty przeznaczone głównie dla branży hotelarskiej, gdzie liczy się szybkość realizacji inwestycji. Drugim perspektywicznym rynkiem mają być zamówienia publiczne. Dotychczas spółka zrealizowała trzy projekty dla GIS w Gdańsku, wzięła też udział w postępowaniach przetargowych na opracowanie PFU (np. budynki mieszkalne Ostrzeszów) oraz w postępowaniach na wykonawstwo osiedli mieszkaniowych (np. osiedle Ogińskiego w Gdańsku). Po za tymi obszarami rozpoczęto realizację pierwszego kontraktu w formule partnerstwo publiczno-prywatnego dla Gminy Małkinia.

Jak poinformowano, w perspektywie 2022 roku bardzo ważne dla spółki jest zapewnienie ciągłości produkcji i efektywnego wykorzystania własnych zasobów oraz mocy produkcyjnych - z uwzględnieniem potrzeb inwestorów i rosnącej świadomości odnośnie oferowanej technologii. Pomimo niepewnej sytuacji politycznej spowodowanej wojną na Ukrainie i odpływem pracowników z tego kraju, firma czyni starania, aby produkcja modułów była kontynuowana zgodnie z planem.

Unihouse ponosi też koszty związane z niepewną sytuacją na rynkach materiałowych - dotyczą one obszarów fabryki, budowy i logistyki, w tym rosnące drastycznie koszty frachtów morskich. Jest to jeden z kluczowych czynników, dla których uzyskane wyniki na poziomie zysku brutto ze sprzedaży są niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W obecnej skomplikowanej sytuacji geopolitycznej Unihouse obserwuje bardzo duże ryzyko przerwania łańcucha dostaw, a co za tym idzie ograniczenia w dostawach materiałów oraz wzrostu cen surowców, co przełoży się na wzrost cen transportu i strategicznych materiałów wykorzystywanych podczas produkcji. Zdaniem zarządu Unibep, dobra współpraca z zamawiającymi pozwala przypuszczać, że złożone notyfikacje o waloryzacje kontraktów pozwolą przy zamykaniu ich realizacji prowadzić konstruktywne rozmowy w tym temacie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA