/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
DREWNO W OGRODZIE

Najlepsze gatunki drewna na domek ogrodowy - zarówno na działkę jak i do ogrodu

Autor:
Źródło: Sodas
Data: 2022-06-02


Coraz cieplejsze wieczory sprzyjają biesiadom przy ognisku. Niezależnie od tego, czy to przydomowy ogród, czy działka w otoczeniu przyrody, frajdą byłoby mieć w pobliżu miejsce, gdzie można się schronić, a nawet spędzić noc pośród szumu drzew. Domek ogrodowy nie może co prawda równać się z apartamentem w pięciogwiazdkowym hotelu, lecz czyż nie to właśnie jest jego zaletą? Zanim jednak kupimy własny kawałek dachu w plenerze, warto się zastanowić, z jakiego drewna domek ogrodowy powinien być wykonany. A jest z czego wybierać.

Najlepsze gatunki drewna na domek ogrodowy - zarówno na działkę jak i do ogroduNajlepsze gatunki drewna na domek ogrodowy - zarówno na działkę jak i do ogroduFot. Adobestock /Sodas

Domek ogrodowy dla całej rodziny musi być wykonany z odpowiedniego drewna

Wiosną i latem pozwoli spędzić wspaniałe chwile z przyjaciółmi, a nawet z pociechami. Niewielka powierzchnia, urocze okna i dyskretne oświetlenie stanowią idealną atmosferę do snucia tajemniczych, czasami zabawnych opowieści.

Można zapomnieć nazwę miejscowości i adres, lecz cudownych i radosnych chwil zapomnieć się nie da, możecie mi wierzyć.

A zimą? Przecież to idealne miejsce do przechowania sprzętów ogrodowych, rowerów i tym podobnych szpargałów czekających w spokoju na pierwsze promienie słońca pojawiające się z nową, piękną wiosną.

Pomyślmy wspólnie, z czego nasz domek wykonać, by stanowił ozdobę ogrodu lub działki przez długie lata?

1. Drewno dębu

Drewno dębowe jest surowcem twardym, a to sprawia, iż obróbka dębu nie należy do najłatwiejszych.

Inne cechy drewna dębowego:

 • Duży ciężar własny;

 • Sprężystość;

 • Podatność na łupliwość;

 • Wysoka tolerancja na wilgoć.

W odpowiednich warunkach dąb jest w stanie wytrzymać nawet kilkaset lat, czego dowodem są stale odnajdywane meble pochodzące sprzed kilku nawet wieków. Niestety, takie rezultaty uzyskuje się wyłącznie w miejscach wyjątkowo suchych i przewiewnych. W warunkach „polowych” drewno należy zabezpieczyć. Drewno dębowe ma też tendencję do „pękania”, co może wpłynąć na powstawanie szczelin.

Czy domek z dębu będzie odpowiedni? Na pewno będzie bardzo ciężki, co może spowodować pewne trudności logistyczne. Z uwagi na twardość materiału, osobie niedoświadczonej trudno będzie dokonać ewentualnych napraw bądź przeróbek. Pozostaje także kwestia ceny. Drewno dębowe mieści się w grupie tych droższych, zatem koszt zakupu takiego domku może poważnie uszczuplić budżet rodzinny.

2. Drewno świerkowe

Świerk wyróżnia się wyjątkową urodą. Z powodu braku zabarwionej twardzieli drewno wydaje się białe, chociaż zdarzają się wyjątki w postaci lekkiego odcienia w tonacji czerwieni.

Drewno świerkowe stanowi bardzo cenny materiał budowlany. Oprócz odpowiedniej wytrzymałości odznacza się także znaczną trwałością.

Właściwości technologiczne drewna świerkowego:

 • Lekkość drewna;

 • Podatność na klejenie;

 • Gładzie łatwo przyjmują farby i lakiery;

 • Znaczna trwałość i wytrzymałość.

W połączeniu ze wspomnianymi już walorami estetycznymi drewno świerkowe wydaje się idealnym materiałem, do budowy lekkich, lecz wytrzymałych i długowiecznych domków ogrodowych.

Zresztą, każdy może się o tym przekonać, odwiedzając stronę https://domki-sodas.pl/74-domki-szkieletowe - bogata oferta tego typu architektury wykonana właśnie z jakościowego drewna świerku tylko podkreśla zasadność stosowania właśnie tego gatunku.

3. Drewno z sosny

Drewno sosnowe ma wiele cech wspólnych z omawianym wcześniej drewnem świerkowym.

Cechy wspólne:

 • Lekkość;

 • Podatność na klejenie;

 • Łatwość przyjmowania farb i lakierów;

 • Znaczna trwałość i wytrzymałość.

Są jednak pewne różnice, niesprzyjające tworzeniu dużych i gładkich powierzchni. Drewno sosnowe charakteryzuje się znaczną liczbą sęków. Poza tym deski sosnowe mają tendencję do uwalniania żywicy, co pozostawia na ścianach nieestetyczne żółte nacieki. Nie da się ich pokryć ani farbą, ani lakierem. Sęki po wyschnięciu drewna często wypadają, pozostawiając być może urocze, lecz jednak kłopotliwe otwory.

4. Drewno bukowe

Z technologicznego punktu widzenia, drewno bukowe jest chyba najgorszym z możliwych wyborów w kontekście tworzenia konstrukcji zewnętrznych, a do takich należy zaliczyć domki ogrodowe.

Owszem, drewno jest bardzo twarde i trwałe, jednak cechy te znajdują swoje zastosowanie wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych. Stąd bukowe posadzki, schody, meble itd. Podatność buku na kurczenie się oraz wilgoć nie sprzyja budowaniu z niego czegokolwiek, co ma być wystawione na czynniki atmosferyczne.

Podsumowanie

Dąb, świerk, sosna czy buk? Który z materiałów będzie najodpowiedniejszy? Oczywiście, ocena jest sprawą subiektywną, jednak biorąc pod uwagą popularność, względy estetyczne i technologiczne domek ogrodowy ze świerku wydaje się najlepszym wyborem. A, co Państwo o tym sądzicie?


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA