DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

III Szczyt Rady Europy

Autor:
Źródło:
Data: 2005-05-16


16.05.2005 r. rozpoczyna się w Warszawie III Szczyt Rady Europy.
Szczyty Rady Europy są zwoływane nieregularnie. Pierwszy odbył się w Wiedniu w 1993 r., drugi w Strasburgu cztery lata później.

Do Warszawy przyjadą m.in. kanclerz Niemiec Gerhard Schröder, premier Hiszpanii José Luis Rodriguez Zapatero czy premier Francji JeanPierre Raffarin. Łącznie z głowami państw, politykami i zagranicznymi korespondentami weźmie w nim udział ok. 200 osób. Delegaci będą opracowywać trzy konwencje: o walce z terroryzmem, z praniem brudnych pieniędzy i przemycie ludzi. Będą też dyskutować o roli Rady Europy w XXI wieku i zasadach współpracy pomiędzy instytucjami europejskimi.

* * *


Rada Europy, utworzona w 1949 r., jest najstarszą organizacją międzyrządową w Europie. Polska wstąpiła do Rady Europy 26 listopada 1991 r. Obecnie organizacja zrzesza 46 państw. Od 10 listopada 2004 r. do 17 maja 2005 r. po raz pierwszy Polska pełni funkcję przewodniczącego w Komitecie Ministrów Rady Europy. Przewodniczącym KM RE jest obecnie minister spraw zagranicznych RP Adam Daniel Rotfeld.

Głównymi celami, jakie stawia sobie Rada Europy, są m.in.: obrona praw człowieka, demokracji pluralistycznej i praworządności; uświadomienie obywatelom tożsamości kulturalnej Europy i jej różnorodności; szukanie rozwiązań problemów społecznych; rozwój stabilizacji demokratycznej w Europie; wspieranie reform politycznych, prawnych i konstytucyjnych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz